Kredilerin Yükselen Faizleri Ev Alacakları Zorluyor

Faiz oranlarındaki artışın konut kredisine yansıması ile birlikte, kentleşme, bölünen aileler, hızlı nüfus artışı, gelir düzeyindeki artış ve hızlı bir şekilde gelişmekte olan inşaat teknolojisi gibi sebeplerden dolayı, konut üretiminde ve satışında sürekli bir atış meydana geliyor. Önümüzdeki dönemde de faiz oranlarında bir artış olacağı zaman, kredilerin yükselen faizleri ev alacakları zorluyor. Bu durum konut kredisini yeni kullanacak kişilerin geçmişe göre daha çok maliyete katlanmaları demek oluyor.

Vatandaş Konut Fiyatlarının Pahalılığından Dolayı Kaynak Bulmada Zorluk Yaşıyor

Konut fiyatlarının çok pahalı olması ve ülkenin sosyo-ekonomik durumu göz önüne alındığı zaman, konut finansmanına dair kaynak sıkıntısı en temel sorun olarak vatandaşın karşısına çıkıyor. Birçok gayrimenkul yatırımcısı, alacağı konutun bedelini nakit ödeyebilecek kaynağa sahip olmadığı için alacak olduğu konutu borçlanarak ve bu şekilde sağladığı fonlarla alabiliyor. Etkili ve doğru bir konut finansman sistemi, fon fazlası olan yerlerden gerekli fonlar toplanarak bu fonları konut almak için borçlanmak isteyen kişi ya da kurumlara temin etme işlemi olmalıdır. Bununla birlikte konut para piyasasının etkinliği, o piyasada arz edilen miktarda uzun vadeli kredi sağlama imkânı ile değerlendirilmektedir.

Kredilerin Uzun Vadede Sağlanması Vatandaşa Kolaylık Sağlıyor

Konut finansmanının başarısını belirleyen faktörler arasında, piyasaya gayrimenkul satın alınabilecek şekilde kredi sağlanması ve bu kredilerin ödenebilecek şartlarda sunularak geri ödeme sisteminin uzun bir vadeye yayılması bulunmaktadır. Özellikle belirtilmesi gereken şey, verilen kredi miktarının zorunlu olarak uzun bir vadede sağlanmasıdır. Bunun en önemli sebebi, konut fiyatlarının kişilerin gelirleri ile karşılaştırıldığı zaman çok yüksek oranda olması ve konut kredileri ancak uzun vadeli bir şekilde olarak verilirse kişilerin krediyi bu şekilde ödeme imkânı bulmasıdır. Türkiye’deki kont piyasasına bakıldığında, fiyatların çok yüksek olması sebebi ile ailelerin konut satın alırken belli bir miktarda kredi kullandığı görülmüştür. Diğer taraftan faiz oranları ve konut kredilerinin gelişimini incelediğimiz zaman, iki değişken arasında büyük bir bağlantı olduğu herkesçe kabul edilen yadsınamaz bir gerçek olduğu görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çiftçi Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde bankalar, Çiftçi Kredisi Veren Bankalar ve tarım kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ