Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı (KMH), en basit tabiri ile size, hesabınızda nakit para kalmaması durumunda size borç para veren hesap çeşididir. Böylece, otomatik ödeme talimatı vermiş olduğunuz faturalarınız hesabınızda para olmasa dahi ödenir. İhtiyaç halinde nakit çekimine ve ödeme yapılmasına da izin veren bir sistemdir.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Kredili mevduat hesabı açmak isterseniz yapmanız gereken ilk iş, Kredili mevduat hesabı veren bankaları öğrenmek olmalıdır. Bu bankalardan hangisine başvuracağınıza karar verdikten sonra, seçeceğiniz bir tanesine başvuruda bulunarak mevduat hesabı açmanız gerekir. Bu hesaba sahip olmanız halinde bankanıza başvurarak hesabınızı kredili mevzuat hesabı haline getirebilirsiniz.

Neden Kredili Mevduat Hesabı Açmalıyım?

Kredili Mevduat hesabı iki şekilde kullanıcılara hizmet eder: Bunlardan birincisi, hesabınızda para olmaması durumunda size sabit ödemelerinizi gerçekleştirebilmeniz ve nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere nakit çekim yapmanız açısından fırsat yaratır. İkinci durumda ise, kredili mevduat hesabınızı kullanmak yatırımlarınızı korumanıza yardımcı olmaktadır. Normal şartlar altında vadeli hesaptan para çekmek için vade sonunu beklemeniz gerekmektedir. Vade sonu beklememeniz durumunda ise alacağınız para önemli ölçüde kesintiye uğrayarak sizlere geri döner. Bu durumu engellemek için de paranız hesabınızda işlem görmeye devam ederken siz Kredili Mevduat Hesabınızdan harcama yaparak  ana paranızı ve haliyle vade faizini korumuş olursunuz.

Ülkemizdeki pek çok banka bu hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak için bankanıza başvuru yapmanız halinde bankanız size aslında hesabınıza bağlı olan ikinci bir hesap açarak o hesap üzerinden anlık kredi kullandırmaktadır. Bu nedenle de kredili mevzuat hesabınızın limiti ve faiz oranları bankanızın size vereceği kredi notuna göre değişebilmektedir, bu nedenle bu hizmeti almak için düzenli çalıştığınız ve sorun yaşamadığınız bankaları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Mevduat Hesabı Faizi Hesaplama başlıklı makalemizde Kredili Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır? ve Mevduat Hesabı Faizi Hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ