Kredim İcraya Düştü Ne Yapmalıyım?

Vade süresi belirlenmiş krediler ile son ödeme tarihi geçirilmiş olan kredi kartı borçları 3 dönem üst üste ödenmediğinde 7 günlük ek süre ve ardından yasal süreci başlatır. Borçlar kanununa göre bir borcun alacaklı tarafından istenebilmesi için vade süresinin geçirilmiş olması şartı vardır. Tabi banka vade süresi geçen alacağı için noter kanalı ile ihtarname çekerek borçluyu temerrüde düşürmeye çalışır.

Noter kanalı ile yollanan ihtarname banka tarafından borcun en kısa zamanda ödenmesi için hem bir hatırlatma hem de açılacak bir davada belge niteliği taşır. Bankalar ihrtarnameyi,bireysel krediler ile kredi kartları ve ticari kredi kartları için farklı sürelerde göndermektedir

Borç takibi ilgili banka şubelerinde mi yapılır?

Ödenmeyen kredi ve kredi kartı borçları yasal süreç içerisinde banka şubelerinden alınarak o bankanın genel müdürlüklerinde yer alan hukuk servislerine verilir. Borçlu ile banka avukatları arasında telefon yolu ile yapılan görüşmeler borcun ödenmesi için yapılan ikna görüşmelerinden oluşur. Ödemenin yapılmaması halinde maruz kalınacak haciz ve icra  süreçlerinden de bahsedilir. Borçlu tüm bu görüşmeler sonucunda borcunu ödemezse noter kanalı ile ihtarname çekilerek uyarılır

İhtarnameye rağmen ödenmeyen borçlarda süreç nasıl işler?

İhtarnamenin gönderilmesinden ne kadar sonra icra sürecinin başlayacağına dair kanunda belirtilmiş bir süre yok.Fakat,borcun vade bitiminden itibaren başlamış olan 90 günlük süreç borç ödeninceye kadar işlemeye devam eder. Dolayısıyla başlatılan 90 günlük süreç 7 günlük ek süreyi getirir. Bu sürede de yine banka borçlu kişi ile borcun yeniden yapılandırılıp yeni bir ödeme planına bağlanarak borcun ödenmesi yönünde girişimlerde bulunur.

İcra süreci durdurulabilir mi?

Yasal olarak başlatılmış olan bu süreç içerisinde banka avukatlarınca dosya icra dairesine teslim edilir. İcra dairesi borçlu kişiye 7 gün içinde mal beyanında bulunması için yazı gönderir. Süre sonunda daire tarafından kişinin taşınır ve taşınmaz tüm malvarlığı üzerine haciz işlemi yürütülür. Eğer bu süreç içerisinde borcun ödenmesi yönünde taahhütname imzalanırsa bu icra sürecini durduracaktır. En azından bunun böyle olduğunun bilinmesi alacaklının kötü niyetli hareket ederek hem borç tahsili yapıp hem icra talebinde bulunması imkansız hale gelsin ve borçlunun itirazı ile son bulabilsin. Bunun için borçlu kişinin borca ait ilk taksidi ödemesi şarttır ve icranın durması için gereklidir.

Kredinin icra takibine girmesi finansal yapıyı oldukça yaralar. Bir kere kredi notu oldukça düşer. Hem borç ödemesinde yaşanan gecikme hem takibe düşmüş olmak bozuk ekonomi ve güvensiz müşteri profili ortaya koyar. Bunu düzeltmekse uzun sürecek bir zaman dilimi gerektirir. Bu süreç içinde bankalarla kaynak temini noktasında olumsuz geri dönüşler yaşanır. İcra takibi sırasında taahhütname imzalanır ve taksitler zamanında ödenmezse 3 aya kadar hapis cezası yolu açıktır .O nedenle ödemesi yapılamayacak taahhütnameler imzalanmamalıdır. Fakat ödenebilecek durumdaysa da bunun icra sürecini kesici etkisinin olduğu bilinmelidir.

Bir önceki yazımız olan Multineti Paraya Çeviren Yerler Nakit’e Çevirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ