Kredim Varken Kredi Çekebilir miyim?

Devam eden bir kredi varken ikinci bir kredi başvurusunda bulunmak için bankaların gözönünde bulundurduğu birkaç husus vardır.Bunlar size ait olan ve finansal gücünüzü ortaya koyan verilerden oluşacaktır. Gelir durumunuz, Kredi notunuz, kredilerle ilgili geçmişiniz, ödeme düzeniniz, ipotek ve haciz uygulamaları ile ilgili siciliniz bankaların ikinci kredi başvurusu sırasında dikkate alacakları konular olacaktır. Bu sayılan başlıkların pozitif yönde seyretmesi sizin  bankanın güven veren müşteri profiline uygun düşmenize ve daha uygun faiz oranları ile kredi kullanmanıza imkan verecektir.

Bankaların ikinci kredi tahsisinde yukarıda sayılan faktörlerin yanısıra dikkat ettikleri 3 husus daha vardır.Bunlar alınan ilk kredi ödemesinden ne kadar miktar kaldığı, ikinci kredi miktarı ve bu iki etmenin toplamının toplam kredi limitini geçmemesi. Bankaların kredi tahsisi konusunda birbirinden farklı uygulamaları vardır.ihitiyaç kredi gruplarına yapılan kredi başvurularında limit daha az tutulurken konut ve taşıt kredilerinde daha üst limitlerde kredi kullanımı yapabilmek mümkündür .Bunun nedeni, çekilen kredi karşılığında gösterilen varlığın kredi ödemesi zora girdiği anda nakde dönüştürülerek tahsil edilebilecek olmasıdır. Aynı durum ihtiyaç kredileri için geçerli değildir. Çünkü bu tip kredilerin teminatı maaş, mal varlığı, kefildir ve mevcut borç bunlar üzerinden tahsil edilmeye çalışılır .Fakat zaman alıcı bir süreci vardır ve daha fazla risk içermektedir.

İkinci krediyi daha uygun koşullarda çekebilmek için neler yapılabilir?

Eğer başvuruda bulunduğunuz bankaya ikinci krediyi ilk krediyi ödeme amacı ile istediğinizi belirtirseniz ödenecek kredi faiz oranları düşecek ve daha uygun koşullarda kredi kulanım imkanınız ortaya çıkacaktır. Burada öne çıkan konu,belirli bir ödenmeyi gerçekleştirmek için kredi başvurusunda bulunmaktır .kredi başvurusu yapılan bankanın ilk kredinin temin edildiği bankadan farklı bir banka olmasının da burada bir önemi yoktur. Önemli olan en uygun faiz oranı üzerinden kredi tahsisi yapan bankanın onayını almaktır.

Ödemesi düzensiz olan ilk kredi sonrası ikinci kredi kullanımı mümkün mü?

Özellikle icra süreci gibi ödeme disiplini konusunda uç noktaya gelmiş olan banka müşterilerinin durumu kolay değildir. Bunlar aynı zamanda kredi notu düşük olan sorunlu müşterilerdir.O nedenle bu kişilerin kredi başvurularının olumlu cevaplanması olası değildir. Fakat böyle bir durum sözkonusu değilse yani; ödemeler konusunda oldukça disipliner hareket ettiyseniz ikinci yapacağınız kredi başvurunuz kabul edilecektir.

Mevcut bir kredi varken yapılacak ikinci bir kredi başvurusunun onaylanması ilk kredi kullanımına yönelik geçmiş kayıtlar ışığında şekillenecektir. İlk kredinin ödenmesi ile ilgili sıkıntılı bir sürecin yaşanması ikinci kredinin onayına etki eder ve olumsuz bir sürecin yaşanmasına neden olur. İkinci kredinin talep edilişi ilk kredinin ödenmesi amacı ile ise o zaman kredi onay süreci hızlanacak ve ikinci bir kredi onayı çıkacaktır.

Bir önceki yazımız olan Öğrenci Kredisi Almak İçin Gerekli Evraklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ