Kredimi Kaç Ay Ödemezsem icralık Olurum

Çeşitli ihtiyaçlar için kullanılan krediler bankalarla yapılan sözleşmelerde belirlenmiş vade süreleri içinde ödemesi yapılarak aylık taksit miktarının  kapatılması gerekir. Tersi durumlarda ise 4822 sayılı kanunda belirtildiği gibi  anapara üzerinden yıllık %50 faiz oranında temerrüt faiz uygulamasına gidilir.

Borçlar kanununda belirtilen ,30 gün içinde ödenmeyen miktar 90.günün dolmasıyla idari takip süreci olan 7 günlük süreyi, bu sürenin bitmesi ile de yasal takip sürecini başlatır, şeklindedir. 30 günlük vade süresinin bitmesi  ile asgari  miktarı ödenmeyen kredi borçları için temerrüde düşülmesinden dolayı  faiz uygulaması yapılır. Bankalar bunu aylık olarak %8 ila%9 dolaylarında uygulamakta iken, kanunda yapılan düzenleme ile yıllık olarak anaparanın %50’si tutarına çekilmiştir.

Yasal takip sürecine nasıl girilir?

Borçlu kişi 90.gün sonuna kadar ödemede bulunmaz ise banka tarafında verilen 7 günlük idari takip aşamasında borç yapılandırılması hususunda anlaşma yapılmaya çalışılır. Bu noktada banka müşterisi, temerrüt faizi yanlış hesaplandıysa bankaya dilekçe yazarak ilgili kanun maddesi gereğince borcun kanunda belirtilen yasal faiz oranı üzerinden yeniden hesaplanmasını  istemelidir .7 günlük süre içinde hala bir ödeme gerçekleşmezse banka dosyayı avukata teslim eder . Bu aşamadan sonra kanuni takip süreci başlar ve avukat banka müşterisi ile temasa geçerek uzlaşma yolunu dener. Bir uzlaşı sağlanamazsa icra mahkemesinde dava açılır ve mevcut alacaklar haciz yolu ile tahsil edilmeye çalışılır .Banka müşterisi mevcut borcuna işleyen temerrüt faiz’e dava, dosya ve avukat  masraflarının da eklenmesiyle büyüyen borç yükü ile karşı karşıya kalmıştır. Banka müşterisi bu aşamalara gelmeden mevcut bir borç yapılandırması ile kanunda belirtilen yasal faiz ve 12 eşit taksit imkanı ile borcunu ödeyebilir.

Kısaca Bankalar şu süreler aşıldığında önce idari takip ardından yasal takip süreci başlatır

  • Kredi borcu 30 günlük vade süresinin bitimiyle ödeme aşamasına gelir.(Bazı bankalar 15 günlük ek süre vererek borcun asgari miktarının ödenmesini ister)
  • Ödenmeyen borç 90.günün sonunda banka müşterisine ihtarnamenin çekilmesiyle 7 günlük idari takip aşamasını başlatır.
  • Bu süre içinde banka ve müşteri arasında borcun tekrar yapılandırılıp yeni bir ödeme planı hazırlanması hususunda mutabakata varılmaya çalışılır
  • Anlaşma sağlanamaz borcun ilk taksit ödemesi gerçekleşmezse banka dosyayı avukata teslim eder
  • Avukatta dosyayı mahkeme safhasına taşımadan uzlaşma yolunu dener fakat çözüm sağlanamazsa icra mahkemesinde dava açılarak borç haciz yoluyla tahsil edilmeye çalışılır.

90 günlük sürenin bitişi borcun muaccel olması ve 7 günlük sürenin bitişi ile de icra ve daha sonra haciz aşamasına gelinmesi anlamını taşır .ilk aya ait mevcut borç asgari tutar üzerinden yapılacak olursa  kalan miktara temerrüt faizi işlemeye devam edecek ve bir sonraki ayın borcu ile birleşip daha fazla bir borç ödemesi şeklinde ortaya çıkacaktır. Bu nedenle mevcut borç mümkün olduğunca dönemsel olarak yani mevcut aya isabet eden tutar kadar ödeme şeklinde yapılmalıdır.

Faiz yükü kredi kullanımını belli kurallar içinde yapmayanlar açısından ciddi bir problem olup borcun kendi kendisini beslediği bir yapıya dönüşür. Bundan kaçınmak kredi ödeme sürelerine ve gelir ile orantılı kredi kullanımına bağlı kalarak gerçekleşecektir. İcra ve haciz aşamalarının kredi notu ve kötü sicil üzerinde yarattığı etki de gözönüne alınırsa yanlış kredi kullanımının sonuçları daha iyi anlaşılacaktır.

Bir önceki yazımız olan SGK Çocuk Parası Alma Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ