Kullanılabilir Kredi Limiti İle Toplam Kredi Limiti Aynı Şey mi?

Bilindiği üzere bankalar aracılığıyla gerçekleştirilen kredi başvurularında kullanılan kredi notu ve risk raporu Findeks üzerinden alınmaktadır.  Herkes Findeks sitesi üzerinden vatandaşlık numarasını yazarak üyeliğini gerçekleştirebilmektedir. Aynı zamanda almak istenilen rapora ait ödemeyi kredi kartı ile yaptıktan sonra karşınıza Findeks notunuzun da yer aldığı bir rapor gelecektir. Bu rapor üzerinde bulunan bilgiler açık ve net olarak sizlere bildirilmektedir.

Şimdi sizlere almış bulunduğunuz Risk Raporu üzerinde nasıl bilgilerin olması gerektiğini, aynı zamanda sizlere ne ifade ettiğini açıklayacağım. Ondan önce kullanabilir kredi limitinin, kartınızdaki harcayabileceğiniz kredi limiti olduğu, toplam kredi limitinin ise kartınızda size açılan kredi limiti olduğundan söz edebilirsiniz.

Findeks Risk Raporunda Neler Yer Alır?

  • Findeks risk raporu, finans kurumları aracılığıyla kullanılan kredi ürünlerinde toplam kredi limiti ve risk durumunun ne olduğunu sizlere bildirir. Aynı zamanda ödeme performansının dünden bugüne nasıl devam ettiğini detaylı bir şekilde açıklar.
  • Gerçek kişiler risk raporu aldıkları zaman ilk aşamada genel bilgiler tablo halinde ortaya dökülür. Raporun ilerleyen sayfalarında bilgiler detaylı bir şekilde açıklanır.
  • Risk raporunda; ürün ve banka bazında kişilere ait limit ve risk durumu yer almaktadır. Bildirimde yer alan finansal kuruluşların sayısı da risk raporunda bulunur.
  • Toplam kaç adet kredi hesabının yer aldığı, toplam kredi limiti ve bu kredi limitinin ne kadarının kullanıma açıldığı risk raporunda yer alır.
  • Risk raporunda aynı zamanda gecikmeli olan kredi hesaplarının sayısı ve borç bakiyesinin ne kadar olduğu da vardır. Gecikmeli hesaplardaki en uzun gecikmenin ne kadar süre ile olduğunu risk raporunda görebilirsiniz.

Findeks Toplam Kredi Limiti Nedir?

  • Risk raporunda bulunan ‘’ Toplam Kredi Limiti’’ kişilerin bankalar üzerinde aktif olarak kullandığı kredili ürünlerin toplam limitini belirlemektedir.
  • Bu limitin düşük ya da yüksek olması kişinin kredibilitesinin derecesini belirlememektedir.
  • Bunun yanında mevcut risk durumu ve güncel gelir de değerlendirme sırasında dikkate alınan kriterler arasındadır.
  • Borç toplamı size tanımlanan kredi limitinin ne kadarının aktif olarak kullanıldığını gösterirken, burada yer alan bakiyenin yüksek olması, kısaca borç- limit oranının oldukça fazla olması kredi başvurularını da olumsuz yönde etkiler.

 

Bir önceki yazımız olan Asgari Ödeme Kredi Notunu Etkiler Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ