Limitsiz Kredi Kartı Kimlere Verilir?

Kredi kartı, nakit para yerine kabul gören, görece daha güvenli ve pratik bir ödeme yöntemi olarak tercih ediliyor. Kartların bonusları, taksit imkanları gibi seçenekler de kartları cazip kılan etmenler arasında yer alıyor. Kredi kartlarımızın limitleri bulunmaktadır. Ayrıca kartlarımızı kullanarak otomatik ödemeler ya da ödeme erteleme gibi fırsatları da kullanmaktayız. Yine de bu, kartları her an her istediğimiz gibi kullanabileceğimiz anlamına gelmemektedir.

Kredi kartları, Bankacılık Devlet Denetleme Kurulu tarafından bir kişinin maaşının dört katına kadar limite izin verilecek şekilde düzenlenmiştir. Bu limit bir kişinin sahip olabileceği en yüksek kredi kartı limiti toplamıdır, tek bir kredi kartı da olsa, birden fazla kredi kartı da olsa bu meblağ aşılamaz. Ayrıca, yine ilke olarak bir kuruluş kendi özvarlıklarının yüzde yirmi beşinden daha yüksek oranda borç veremez, elden borç para, kredi ya da kredi kartı harcaması olması bu sonucu değiştirmez. Ancak bu kanun olmasaydı bile kartlarımızın izin verebileceği maksimum harcama tutarı bankanın kendi malvarlıklarından fazla olamazdı.

Limitsiz kredi kartı olarak adlandırılan çok yüksek limitli, sadece tek bir telefonla limit artışı talep edilebilecek kartlar, genellikle toplumun belli bir zümresi dışındaki kimseye verilmez. Ünlü sanatçılar, uzun süre çok yüksek meblağları kredi kartı ile ödeyen ancak dönem sonunda borç bırakmamış iş adamları ile toplumda belli bir saygınlığa ve ekonomik güvenceye erişmiş kişilerin kartları limitsiz kart adı verilen bu kartların özelliklerine sahip olunacak şekilde yenilenir.

Limitsiz kredi kartları genellikle belli bir saygınlığa sahip olma şartıyla verilen ürünlerdir, sadece çok alışveriş yapıyor olmanız, piyasada olumlu bir imajınız yoksa kart almanıza yetmeyecektir. Bu kartlar daha çok doğrudan reklamdan etkilenmesi olası olmayan zümrelerde reklam aracı olarak kullanılmak üzere verilirler.

 

Bir önceki yazımız olan TekstilBank Kredi Kartı Başvuru Sonucu Sorgulama başlıklı makalemizde 444 00 50 basvuru, kredi kartı kaç günde gelir ve TekstilBank Kredi Kartı Başvuru Sonucu Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ