Mevduat Hesabı Faizi Hesaplama

Mevduat hesapları, ülkemiz genelinde en çok kullanılan yatırım araçlarından bir tanesidir. Geçtiğimiz yıllarda da ülkemizde mevduat hesaplarına yapılan yatırımlar oldukça yüksek bir hızla artmışlardır. Mevduat hesaplarının çalışma prensibi şudur: Bankalar ve finans kuruluşları, para satarak para kazanan kurumlardır. Bu yüzden de satacak paraya ihtiyaç duymaktadırlar. Sizin paranızı belirli bir süre için kullanmak üzere sizden taahhüt alan bankalar, bu sürenin sonunda size, paranızı işleterek kazandıkları paradan pay verirler. İster katılım bankası, isterse faizle işlem yapan banka olsun bütün bankalar aynı mantıkla çalışırlar. Her banka parayı değişik kar marjları ile sattığından, hepsinin ödediği kar payları da farklı olur.

Kredili Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredili Mevduatların faizleri hesaplanırken mevduatın süresi, aylık ve yıllık olarak hangi kıstasa göre hesaplanacağı bilgisi ve faiz oranları kullanılır. Bu oranlar bankadan bankaya, firmadan firmaya değişiklik gösterebilmektedirler.

Faiz hesaplamalarında kullanılan formüller ise şu şekilde yazılabilir:

Yıllık Faiz Getirisi = (Bankaya yatırılan para / 100) x (Yıllık Faiz Oranı) x Yıl Sayısı

Aylık Faiz Getirisi = (Bankaya yatırılan para / 100) x (Aylık Faiz Oranı / 12) x Ay Sayısı

Günlük Faiz Getirisi = (Bankaya yatırılan para / 100) x (Günlük Faiz Oranı / 365) x Gün Sayısı

Bu hesaplamalara göre mevduatınıza alacağınız kazancı önceden hesaplayabilir ve bu rakamlara göre planınızı programınızı ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, bu formülleri kullanarak yine kredilerinizde ödemeniz gerekecek olan faizleri ya da diğer borçlarınızın yapılandırılmasını da hesaplayabilirsiniz. Bunun dışında, bankalar.org gibi çeşitli sitelerde yer alan faiz hesaplama araçlarını kullanarak da faizlerinizi kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Hgs Bakiye Sorgulama başlıklı makalemizde E Devlet İle Hgs Sorgulama, İnternetten Hgs Nasıl Sorgulanır ve PTT Şubelerinden HGS Bakiye Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ