Mirasa İpotek Konulur mu?

Mirasa ipotek konulur mu Ölen kişinin birinci derecede olan yakınları, mirasçılar olarak kabul ediliyor. Ölen kişinin geride bıraktığı tüm mal varlıkları da miras olarak bilinir. Kişinin ölümü ile birlikte, geride bıraktığı miraslar, yasal olarak birinci derece yakınları olan mirasçılarına geçer. Miras hakkında merak edilen en temel sorulardan biri de, mirasa ipotek ve haciz işlemlerinin konulup konulmadığıdır. Merak edenler ve bilgi edinmek isteyenler için konuya değinmekte fayda vardır.

Mirasa Haciz/İpotek Konur Mu?

Mirası bırakan kişinin ölmesi ya da gaipliğine karar verilmesi sırasında, tüm mal varlığı otomatik olarak mirasçı olarak atanan kişilere ya da yasal mirasçılara geçer. Yapılan haciz ve ipotek işlemleri ile bir çok kişi şaşırsa da, miras hakkının doğması ile, haciz ve ipotek işlemlerinin yapılabilmesi kanunen kabul edilebiliyor. Yine, mirasın taksim edilemediği durumlarda, mirasın tamamına ya da bir kısmına haciz ve ipotek konulması söz konusu olabiliyor.

Mirasa Tedbir Koydurmak

Bu uygulamaların amacı, yasal olarak alacaklı kişilerin korunmasına yöneliktir. Bu nedenle, alacaklı kişiler tarafından miras bırakılan kişilerin paylarına haciz/ipotek işlemlerine yönelik tedbir konulabiliyor. Hatta borçlunun mirasçısı olduğu kişi ölmeden bile ipotek konulması mümkün oluyor. Şöyle ki; oğlundan alacağı olan bir kişinin, bu alacağa karşılık oğluna ev bırakmış olan söz gelimi babasının taşınmaz mallarına, o öldüğünde geçerli olmak üzere, sağken de haciz ve ipotek işlemlerine ilişkin tedbir işlemlerini başlatabilme hakkı bulunuyor. Üstelik bu işlemler tamamen yasal çerçevede gerçekleşiyor.

Miras Hissesine İpotek ve Haciz

Taksim edilmeyen miras hissesinin haczi ya da ipotek işlemi için uygulanacak olan tasarruf, haciz kararını verecek olan icra müdürlüğünce yapılır. Örnek vermek gerekirse, icra müdürlüğü hacze ve ipoteke konu olan mirasın taksim edilme işlemini sağlayarak, borcu olan kişinin haciz tutarlarını uygulayabileceği gibi, tüm miras bedelinin satılması ile kendi tutarını alarak, kalan tutarların da diğer hak sahiplerine ödenmesine yönelik karar verebilir. Miras paylarına uygulanacak olan haciz ve ipotek işlemleri devlet eliyle gerçekleşiyor. Yani mahkemeler buna yönelik kararlar veriyor ve tüm işlemler yasal çerçevelerde yapılıyor.

Bir önceki yazımız olan Banka Post Cihazı Ücretleri Banka Post Cihazı Ücretleri başlıklı makalemizde banka, Banka Post Cihazı ve Banka Post Cihazı Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ