Ne kadar kredi alabilirim?

Krediler, her türden ihtiyaçlar için talep edilen farklı vade süreleri, faiz oranları olan finansal kaynaklardır.İhitiyaç kredileri, konut kredileri, taşıt kredileri kredi çeşitleri arasında yer almaktadır. Krediler kanunlarla kendileri için kullanılabilecek vade süreleri belirlenmiş olan kaynaklardır.Örneğin,taşıt kredilerinde vade süresi 48 ay, ihtiyaç kredisinde 36 ay ile sınırlandırılmıştır.

Kredi başvurusunda bulunduğunuz kredi türünüz hangisi olursa olsun bankaların ilk olarak ilgilendikleri konu geçmiş finansal performansınızı gösteren kredi notunuzdur. Kredi notunuzun istenilen seviyede olmayışı yani Türkiye de ortalama olarak 1400 ve üstü seviyeler değilse kredi onayınız gerçekleşmeyecektir. Kredi ve kredi kartları ödeme disiplini ,fatura ödemeleri, takip sürecine muhatap olamamış borçlar kredi notunuz üzerinde birinci derecede önem arzetmektedir.Bu not kredi onayınız üzerindeki etkisinin yanında başvuruda bulunulan  kredi miktarı ve faiz oranının belirlenmesinde de önemlidir. Bazı bankalar yüksek kredi notuna sahip olan müşterilere daha  Düşük oranlarda ve uzun vadeli yüksek miktar kredi kullanımı yapabilmektedir.

Kredi başvurularında gelir durum belgesi hangi aşamada istenir?

kredi notunun istenilen seviyede oluşunun tespiti sonrasında kişiden gelir durumunu belgeleyecek dokümanlar istenir. Kişi eğer banka müşterisi ise gelir belgesine ihtiyaç yoktur. Fakat banka müşterisi değilse  gelirini maaş bordrosu, emekli belgesi, Tapu belgesi, kira kontratı gibi belgelerle ispatlamalıdır.

Bankalara yapılan kredi başvurusu için belirlenmiş bir sınır varmı?

Bankalara yapılan kredi başvurularında maksimum sinir olmakla beraber tercih edilen kredi kullanım miktarı  genellikle elde edilen gelirin 3/1’lik kısmına tekabül eder. Yani gelirin yaklaşık %30’luk kısmına kredi onayı verilir. Maksimum miktar da bankacılık düzenleme ve denetleme kurulunun kredi kullanımında belirlediği üst sınır olan % 60’lık orandır. Bunun üzerinde kredi tahsisinin yapılmaması gerekse de bazen üstüne çıkıldığı da görülebiliyor. Üst sinir olan bu miktar asgari yaşam standardını bozmayacak seviyenin sağlanması içindir.

İdeal kredi kullanım miktarı hakkında otoriteler ne demektedir ?

Merkez bankasının finansal istikrar raporunda uzun süreden beri belirttiği  yıllık gelirin en fazla %30’unun kredi kullanımına ayrılması yönündedir. Bu miktardaki kısıtlama her iki tarafın sağlıklı bir finansal süreç geçirmeleri içindir.2007 yılından itibaren raporda ısrarla belirtilmiş olan oran bu sınırlarda bulunmaktadır.

Kredi kullanımı için yapılan başvuruların gelirin %60’lik kısmını geçmemesi bu konuda alınmış bir kararın uzantısıdır. Bankalar kredi başvurusu yapan kişilerin gelirinin 3/1’lik kısmına isabet eden tutar için kredi kullanımına izin vermektedir. Bunun için gelir durumunu bildiren belgeleri bankaya ibraz ederek kredi kullanabileceği kredi miktarı ve diğer ayrıntıları öğrenilebilir .

Bir önceki yazımız olan TEB Bankası Traktör Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ