Odeabank Kimin?

Müşterilerin bir çok avantaj sunan Odeabank son yılların yükselen bankası olarak adından sıkça söz ettiriyor.Odeabank 15 Mart 2012 tarihinde anonim olarak kurulan bir şirkete bağlı finans kurumudur.2 Ekim 2012 tarihi itibariyle Odeabank için  faaliyet izni çıkmıştır.

Odeabank’ın ana hissedarı Bank Audi’dir.Bank Audi merkez binası Lübnan’da bulunan 11 farklı ülkede yer alan bir şirket grubu olup bireysel,kurumsal, yatırım ve özel bankacılık olmak üzere tüm bankacılık alanlarında hizmet vermektedir. Odeabank’ın en büyük hissedarı olan Bank Audi ayrıca 5 bin cıvarında bordrolu çalışan ile Lübnan’ın en büyük firması olmakla beraber bölgede faaliyet içinde olan 20 büyük Arap bankası  arasında yer almaktadır.Bank Audi’nin Odeabank’ta ki hissesi %93,8 oranındadır.

Odeabank’ın Bank Audi’den sonra en büyük hissedarı Bank Audi bünyesinde faaliyet gösteren Bank Audi özel bankacılık birimidir. Hisse oranı %6,06 olarak belirlenmiştir.

Raymond Audi ise Odeabank’ın  bir diğer hissedarıdır.Raymond Audi 1932 doğumlu Lübnan’lı bankacı ve politikacı olup aynı zamanda Bank Audi’nin bağlı bulunduğu Audi Saradar Grup yönetim kurulu başkanı ve genel müdürüdür.Odeabank’ta ki hisse oranı %0,037’dir.

Samir Hanna ve Freddie Baz ise Raymond Audi ile beraber %0,037’lik hisseye sahipler. Samir Hanna Bank Audi’nin CEO’su olarak görev yapmakta olup , Freddie Baz ise Bank Audi’nin CFO’su olarak görev yapmaktadır.

Odeabank faaliyete başlarken Bank Audi olarak faaliyet izni alamadığı için Odeabank ismi ile sektöre giriş yapmıştır.Bank Audi adının alınamamasının sebebi Alman otomobil firmasu Audi ile yaşadıkları hukuki süreç olduğu için  Türkiye’de faaliyet gösterirken Odeabank ismini alan bankanın isim hakkıyla ilgili hukuki süreci devam etmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ