Ödenmeyen Kredi Kartına Hapis Cezası Var mı?

Kredi ve  kredi kartları özellikle acil nakit sıkıntısı yaşayan, taksitlendirme seçeneğini kullanmak isteyen ve alış- verişlerde nakit kullanımını tercih etmeyen kişilerin tercih ettiği banka ürünleridir. Kullanımı belirli bir disiplin  gerektiren bu ürünlerin ödemelerinde ortaya çıkan sorunlar cezai yaptırımlar ile dizginlemeye çalışılmaktadır.

3 dönemden oluşan her biri 30’ar günlük  süreler borcun vade süresi içinde ödenmediğinde ortaya çıkan ve 90.günün bitiminde yasal süreci başlatacak olan süreler bütünüdür. Bu süre kişinin yasal süreç devreye girmeden borcunu ödemesi için kendisine tanınmış olan zaman dilimidir. Bu süre zarfında kişiye borcunu en kısa zamanda ödemesi için noter kanalı ile ihtarname çekilir. Hatırlatma niteliğinde olan bu belgenin mahkemeye sunulup delil niteliği taşıması onun dikkate alınması ve saklanması gereken bir evrak olduğunu göstermektedir.

Borç beraberinde hapis cezasını getirir mi?

Borcun süresi içinde ödenmeyişi en son aşamada haciz ve icra sürecini başlatır. Kişinin borcundan ötürü hapis cezası alması anayasanın  38. maddesine göre “kimse bir sözleşmeden doğan taahhüdü yerine getirmemek yüzünden özgürlüğünden mahrum bırakılamaz ”şeklindeki düzenlemesinden dolayı uygulama alanı bulamaz.

Anayasadaki bu kanunun istisnası var mı?

Anayasal güvencesi bu şekilde olmakla birlikte icra iflas kanununca borçtan ötürü yürütülen haciz ve icra aşamasında icra memurunun imzasının yer aldığı belgeyi borcu en kısa zamanda ödeyeceğinizi belirterek ilgili taahhütnameyi imzalayıp belirtilen süre içinde ödemeleri yapmazsanız o zaman 3 ay süre ile hapis cezası almanız sözkonusu olabilir. Durumun bu şekilde olmasından ötürü borcunuz sebebiyle yasal takip aşaması yaşıyorsanız ve bu borcu size sunulan ödeme planı dahilinde yapamayacaksanız  banka avukatının size sunduğu belgeyi imzalamamalısınız. Taahhüt ,hapis cezası alınmasına neden olan 16 madde halinde sıralanmış borç ödemelerinde yaşanan sorunlara ait faktörler arasında sayılmıştır.O nedenle bu tip belgeler titizlikle incelenmelidir.

Alınan ceza ne şekilde uygulanır?

Ceza süresi 3 yıldan az olan kişiler infaz savcılığınca davet edilirler. Bu davete 10 gün içinde icabet edilir. Edilmezse bu kişiler hakkında yakalama kararı çıkartılır ve cezalarının bir kısmı kapalı cezaevinde geri kalanı açık cezaevinde infaz olunur.

Kredi ve kredi kartlarının ödeme süreleri içinde ödenmeyişi kişiyi en son haciz ve icra sürecine taşır.90 günlük süre bitiminde icra dairesine banka avukatlarınca taşınacak olan bu dava neticesinde hapis cezası yoktur. Hapis cezasına neden olan şey icra takibi sırasında taahhütte bulunmanız ve bu taahhüdü yerine getirmemiş olmanızdır. Ayrıca hapis cezası almış olmak kişinin varolan borçlarını silmeyecektir. Kredi kartı borçlarının kişinin finansal yapısına vurduğu darbe kredi notuna da etki ederek gelecekte temin edilmesi düşünülen kaynakların önünü de kesecektir.O nedenle bankalardan sağlanan bu kaynakların ödemelerini özenle ve dikkatlice yapmak yaşanması muhtemel sıkıntılı hadiselerin önünü tıkayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borç Yapılandırma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ