Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Birçok sebebe bağlı olarak bankalardan kullanılan bireysel krediler ve kredi kartları işlerin bazen yolunda gitmeyişi nedeniyle ödemede sorun yaşatabilir. Bunlardan biri de yaşanacak ani ölüm olayıdır.taşıt,konut,eğitimve ihtiyaç kredi grubundaki diğer kredilerden yararlanılmış ve ödemesi ölüm hadisesi nedeniyle zora girmiş olabilir.

Bankalar bu gibi olumsuz neticeler yaşanmaması adına kredi tahsisinde hayat sigortası yapılmasını zorunlu tutup kendini mağduriyetler karşısında güvence altına almaya çalışır. Özellikle konut kredisi gibi vade süresi uzun krediler bankalar için daha fazla  risk teşkil ettiği için hayat sigortası yapılmasını isterler. Hayat sigortası banka bünyesinde yapılabileceği gibi fiyat araştırması yapılıp en uygun teklifi veren sigorta şirketinde de yaptırılabilir. Kredi kartlarında da dilerseniz hayat sigortası yaptırıp vefat gibi bir durumda mevcut borçlar sigorta şirketinden tahsil edilerek geri kalan kişilerin mağduriyetleri önlenir

Kredi kartına ait borçtan ötürü yakın akrabalar sorumlu tutulabilir mi?

Borçların kişiselliği gibi bir özelliğin olmasının yanında kredi veya kredi kartlarına ait olan borçlar nedeniyle vefat eden kişinin yakınlarına rücu edilebilir. Fakat kişiler bunu reddi miras ederlerse bu borca muhatap olmaktan kurtulurlar. Bu durum genellikle borçların mirası aştığı durumlarda başvurulan alternatif bir çözümdür.

Kredi kartlarına yapılan hayat sigortası borçlar için bir güvence sağlar mı?

Bankalar kredi kartına yönelik istenirse hayat sigortası uygulaması yaparak yakınların vefat sonrası mağduriyetlerini önlemeye çalışır. Burada borca konu olabilecek olan tutar poliçede bildirilmiş olan teminat miktarı kadar olan rakamdır. Bu kredi kartı borcu ödemesi teminat miktarı üzerinden yapıldıktan sonra arta kalan kısım varsa vefat eden kişinin yakınlarına  verilir.

Bankalar tarafından tahsil edilemeyen borçlar için ne yapılabilir?

Bankalar vefat eden kişinin mirası varsa bunun üzerinde hak sahipliğinde bulunabilir .Fakat mevcut borç bırakılan mirastan fazla ise bu yol tercih edilmez. Kişinin vefat nedeninin sel, deprem gibi afetlerden kaynaklanışı bankaların politikaları doğrultusunda belkide borcun tümüyle silinmesi şeklinde de gerçekleşebilir. Bankalar herşeyin normal seyrinde ilerlerken  gerçekleşen vefatta miraçılar ve miras üzerinden bir sonuca varamazsa bu borcu en son batık kredi olarak değerlendirir .

Kredi kartları hayatı kolaylaştıran giderleri zamana yayarak refah düzeyini arttıran likit kaynaklardır. Fakat, kredi kartı sahibinin ani vefatı halinde yakını olan kişiler öncelikle kredi kartı iptali için ilgi banka şubesine gitmeli ve kart iptalini gerçekleştirmeliler. Bunu yaparken ölen kişiye ait yanlarında ölüm kağıdının da olması gerekmektedir.

Vefat eden kişi nedeniyle banka için belki de batık kredi olabilecek borçlar görev zararı olarak bankayı zora sokabilir.Öncesinde mirasçı ve akrabalara rücu edebilme hakkı saklı tutulsa da bu seçenekler her zaman  netice vermeyebilmektedir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Alabilir mi 2016? başlıklı makalemizde Kredi notuna etki eden en önemli etmenler hangileri? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ