Ölen Kişinin Kredi Kartı Ve Kredi Borcu Silinir Mi?

Çeşitli ihtiyaçlar için bankalara yapılan kredi başvuruları neticesinde kullanımı yapılan kredilerin geri ödemeleri önceden belirlenmiş vade süreleri dikkate alınarak yapılır. Bu kredilerin bankalar tarafından verilme aşamasında başvuruda bulunan kişiden birtakım evrakları temin etmesi istenir. Bu evraklardan biri de kredi temini sonrası kredi kullanımında bulunan kişinin vefatı sonrası kredinin geri kalan kısmının garanti altına alınmasıdır. Bu amaçla banka kişiden hayat sigortası yapılmasını istemekte ve bu şartın yerine getirilmesini yasal olarak olmasada zaruri tutmaktadır.

Ölüm neticesinde kredinin geri kalan kısmına ait olan miktarın garanti altına alınması için hayat sigortası yapıldığında sigorta şirketi tarafından risk altında kalan tutar bankaya ödenmektedir. Şirketin bu tutarı ödeyebilmesi için poliçenin düzenlenmesi aşamasında hangi riskleri içerdiğinin iyice incelenmesi gerekir. Sonraki mağduriyetlerin önlenmesi için bu dikkat önem taşımaktadır.

Hayat sigortasının kredi borcunu ödememesi durumunda ne yapılır?

Hayat sigortasında yer alan risklerden farklı bir nedenle ölümün gerçekleşmesi şirketin bu kredi borcunu ödememesine ve bankanın da kişinin yasal varis ve varsa kefile rücu etmesine neden olacaktır. Yasal varislerinde kredi borcuna ilişkin olarak reddi miras hakkı bulunmaktadır. Kişinin mevcut  borçlarının alacaklarını aşması durumunda bu seçenek kullanılarak borcun ödemesine ilişkin oluşacak sorumluluktan kurtulacaktır.

Sigorta yapılması aşamasında nelere dikkat edilmelidir?

Hayat sigortası kanunen yapılması gereken bir sigorta değildir. Fakat bankalar kredi onayı verirken bu sigortanın yapılmış olmasını istemektedirler. Kişinin sigorta yapılma aşamasında ölümcül bir hastalığı varsa ve bunu poliçe düzenlenirken belirtmediyse, vefatın kredi kullanımından bir süre sonra gerçekleşmiş olması sigorta şirketi tarafından ölümün şaibeli olarak kabul edilmesine neden olur. Ölüm nedeninin hastalık neticesinde oluşu şirketin bu borcu ödememesi ile sonuçlanabilir. Bunun dışında poliçe düzenlenme aşamasında hangi risklerin kapsama alınmadığı iyi incelenmelidir.

Kefilin bu kredi borcuna ilişkin sorumluluğu nedir?

Sigortanın kredi borcunu ödememesi kefile rücu edilmesine neden olur. Kefil olan kişinin yasal olarak yerine getirilmesi gereken şartları sağlaması ile bu sistem çalışır. Yani kişinin kefil olurken medeni kanunda yer alan eş rızasını sağlayarak bu krediye kefil olmuş olması gerekir. Yasal olarak doğru bir yol takip edildiyse kefilin bu borcun geri kalan kısmını ödemesi ve yasal mirasçılara da başvurma hakkı bulunmaktadır.

Ölen kişinin kredi kartı Borçları için bankanın yakın akrabalara başvuru hakkı bulunmakta onların reddi miras talebinde bulunmamaları halinde bu borcu ödeme yükümlülükleri bulunmaktadır.

Kredi ve kredi kartı Borçları için izlenecek yollar tarif edildiği üzere gelişecek ve borç tahsilatı bu şekilde gerçekleşecektir. Hayat sigortası konusunda ise, sigorta yaptıracak olan kişinin bunu yaptırmadan önce fiyat araştırmasına girmesi daha uygun fiyat aralıklarında bu sigortayı alabilmesini sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bireysel kredi Vadeleri Uzadı Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ