Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Devletin toplum içerisinde yaşayan vatandaşları sosyal devlet olma anlayışının da bir gereği olarak sağlık ,güvenlik, eğitim gibi  hizmetlerden yararlandırma zorunluluğu vardır

Bunlardan sağlık hizmetleri her ne kadar devlet garantisi altında veriliyor olsada daha kaliteli sağlık hizmeti almak isteyenler özel sağlık sigortası yaptırarak  bu uygulamadan yararlanabilirler. Özel sağlık sigortasında bireysel ve kurumsal sağlık sigortası olmak üzere iki çeşit Sigorta türü vardır. Bunlardan bireysel sağlık sigortası kişinin kendisi ve ailesini seçilecek paket dahilinde özel sigorta uygulamasından faydalandırır. Bu sigorta uygulamasında ödenen prim kişinin yıllık gelirinin %5’lık kısmını geçmemek şartıyla vergiden düşülür. Diğer sigorta çeşidi kurumsal çalışanlara yönelik eşi ve ailelerini faydalandıran  sigorta olup daha çok üst düzey çalışanlara yöneliktir. Sigortalarda hasarsızlık ve  yenileme;sigortalının Sigorta başlangıç tarihinden itibaren bir yıl boyunca bir sağlık sorunu yaşamazsa sonraki yıllarda hasarsızlık indirimine gidilir. Yenileme ise 4 yıllık sürede sağlıkla ilgili bir sorun yaşanmazsa ömür boyu yenileme garantisi verecektir. Risk durumunuza göre de ödenecek prim değişiklik gösterir.cinsiyet,yaş,kalıtsal hastalık, sigara kullanımı ,kişinin kilosu bir risk profili ortaya çıkartarak poliçede ödenecek primi tayin edecektir. Özel sağlık sigortaları bu üç başlık halinde bir çerçeve çizip içeriği bundaki maddelere göre şekillenecektir.

Özel sağlık sigortaları konusunda kişinin dikkat etmesi gereken birkaç husus olacaktır

  • .Poliçe inceleme aşamasında sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastaneler iyi incelenmelidir. Bazı sigorta şirketleri yüksek ücretli hastaneleri kapsam dışı bırakarak kişiye düşük primli sağlık sigortası poliçeleri hazırlıyor.
  • Poliçe kapsamında doğum,göz,diş gibi konular teminat dışı bırakılarak düşük primli sigorta fiyatlandırması yapılabilir. Eğer bu sağlık hizmetlerinden faydalanılmak isteniyorsa sigorta kapsamı içinde olmasına dikkat etmek gerekiyor.
  • yurtdışı hastane hizmetlerinden faydalanılmak isteniyorsa poliçede bununla ilgili düzenleme yapılıp dahil edilmesini sağlamalısınız
  • Poliçelerde yatarak tedavi genellikle limitsizdir ancak limit tayin edilmişte olabilir ve bu fiyata etki edecektir. Bu da düşük fiyatlı özel sağlık sigorta uygulamalarını daha iyi incelemeniz gerektiği konusunda bir önbilgi olabilir
  • Ömür boyu yenileme garantisi almak istiyorsanız genç yaşta özel sağlık sigortası yaptırıp beraberinde verilecek ekstra indirimlerden de faydalanabilirsiniz. Bu garantiyi aldıktan sonra kanser gibi külfetli tedavi gerektiren kemoterapi,radyoterapi,ilaç tedavisi masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır. Aksi taktirde yüksek prim uygulamalarına maruz kalabilirsiniz.

Özel sağlık sigortası yaptırırken düşük primli olanlar değil faydalanmayı düşündüğünüz sağlık hizmetleri, teminat limitleri, ve anlaşmalı sağlık kuruluşları iyice incelenmeli kapsam dışı hastane kısıtlamaları mağduriyetine uğramamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Kapsar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ