Pasaport Harçları İle Kredi Kartı Ödenir mi?

Pasaport harcının kredi kartı ile ödenip ödenmediği konusu pek çok kişi tarafından merakla takip ediliyor. Takipçilerimize şunu söyleyebilir ki; pasaport harcının kredi kartı ile ödenmesi anlaşmalı olan bankalar ile söz konusu olabilmektedir. Bu ödemelerin yanı sıra Pasaport defter bedeli, Pasaport harcı, yurt dışı çıkış harcı tahsilatlarına bankalar tarafından ulaşmak ve bu ücretleri ödemek mümkündür.

Pasaport almak isteyen vatandaşların ilk aşamada Pasaport Şube Müdürlüğü üzerinden gerekli işlemleri yapması gerekiyor. Pasaport Şube Müdürlüğünden alınan belgeler ile birlikte bankalara gidilmelidir. Daha sonraki aşamada ise ödenen harcın dekontu alınmaktadır. Pasaport harç bedelinin ödenmesinden sonra yurt dışında kalma hakkına sahip olabilirsiniz. Pasaport harçları ile kredi kartı’nı bu şekilde ödeyebilirsiniz.

Pasaport Harç Bedeli Ne Kadardır?

 • Pasaport defter ve harç bedelleri her sene Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Altı ay için ödenebilecek harç bedeli toplam olarak 199 TL olarak belirlendi.
 • Bu ücretler 1 sene için 250 TL’dir. İki senelik pasaport harç bedeli 353 TL, 3 sene için de 465 TL olarak belirlenmiştir. Pasaport harçları için belirlenen defter bedeli ise 87 TL olarak işlem görüyor.
 • Pasaport almak isteyen her vatandaş pasaport harç bedelini ödemelidir. Daha detaylı bilgi almak için Pasaport Şube Müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz.

Pasaport Harç Bedeli Nereye Yatırılmalıdır?

 • Pasaport harç bedelini yatırabileceğiniz yerlerden biri Vergi daireleridir. Bulunduğunuz bölgedeki vergi dairesine giderek pasaport harç bedelini ödemek istediğinizi belirtebilirsiniz.
 • Pasaport harçlarını yatırabileceğiniz diğer bir yer de mal müdürlükleridir. Aynı zamanda defterdarlıklara ve maliye veznelerine de pasaport harcınızı yatırabilirsiniz.
 • Pasaport harçları bunların haricinde Maliye ile anlaşma yapan bankaların şubelerine de yatırılabilmektedir.
 • Pasaport harcı Türkiye de faaliyet gösteren hemen hemen tüm bankalara yatırılabiliyor. Bu bankalar arasında;
 • C. Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, ING Bank, Şekerbank ve Finansbank, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Akbank, Odeabank, Alternatif Bank, Anadolubank, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Turkland Bank’da yer alıyor. Bu bankaların dışında kalan diğer bankalarda pasaport harç bedeli kabul etmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan PTT Sigorta Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde PTT Sigorta iyi mi ve PTT Sigorta Nasıl hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Hüseyin Kulay dedi ki:

  yukarıda pasaport harcının yatırılacağı bankalar sıralamasında T:C Ziraat bankasınınTC’siniT’si yazılmamış lütfen düzeltilsin

BİR YORUM YAZ