PTT HGS Kart nedir?

  • 10 Kasım 2015
  • 16.505 kez görüntülendi.

Hızlı geçiş sistemi kart yada etiket ile çalışan gişe ve köprülerden zaman kaybetmeden duraklama yapmadan geçmenizi sağlayan , radyo frekans sistemleri ile algılanan ve bağlı bulunduğu hesaptan köprü yada gişe ücretinin %20 indirim olarak tahsil edildiği bir otoyol sistemidir.Sistemde kart yada etiketlerin algılanmasını radyo frekans sistemleri sağlamaktadır.

Algılanan kart yada etiket aynı işi göre farklı özellikle ve farklı ücretteki ürün ekipmanlarındandır.Etiketler araç camına yapıştırılarak bu alanda kullanılmaktadır.Kartlar ise geçiş sırasında cama tutularak sistemin radyo frekans algılayıcıları tarafından okunması sağlanılarak kullanılır. Kart sistemlerinde az da olsa hız kesmek gerekeceğinden etiket sistemi daha hızlı geçiş yapmak için tercih edilmektedir.

PTT HGS kart ise hızlı geçiş sistemi kartına verilen isimdir.Kartlar herhangi bir yapıştırma işlemi uygulanmadığı için özellikle motosiklet sürücüleri tarafından kullanılmaktadır.Motosiklet sürücülerinin etiketi yapıştıracakları korunaklı bir alanın olmaması cama yapıştırılan etiketlerin bir süre sonra hava koşullarından etkilenerek bozulması motosiklet sürücülerini PTT hızlı geçiş kartlarını kullanmaya yönlendirmektedir.Kart gişe yada köprüden geçiş sırasında kaskın üst tarafına kaldırılarak yada motosiklet sürücülerinin montlarında bulunan omuzluklara konularak kullanılabilir.Eğer motosiklet dışında bir araç kullanıyorsanız ön camınızda bir etiket görünmesi görsel açıdan hoş durmadığı için etiket kullanımı gerçekleştirmek istemiyorsanız PTT HGS kartının kullanılması daha avantajlı olacaktır.

Etiketler araç camından söküldüğünde kullanılamaz hale gelmektedir.Bu nedenle özellikle araç değişiminde yeniden etiket ücreti vermek istemeyen kullanıcılar kart kullanımı gerçekleştirebilirler.Kartın etiket şeklinde olan hızlı geçiş sistemi ürününe göre daha dayanıklı olması temin edilme fiyatınıda farklılaştırmaktadır.Ptt şubelerinde hızlı geçiş sistemi etiket fiyatı 5 TL iken hızlı geçiş sistemi kartının ücreti 15 TL’den ücretlendirilmektedir.

Hızlı geçiş sistemine ait Ptt HGS kartına Ptt şubelerinden yada PTTavm.com adresi üzerinden yükleme gerçekleştirilir.Bankalardan  yapılan başvurularda kart yerine etiket temin edildiğinden karta sahip olmak için ya PTT şubelerinden yada PTT anlaşmalı kurumlardan başvuru yapmanız gerekmektedir. PTT dışı ürünlere bakiye yüklemesi PTTavm.com üzerinden gerçekleştirilemediğinden bankalardan yapılan başvurularda alınan etiketlerin bakiye yüklemelerini otomatik ödeme ile yada PTT şubelerinden gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

hgs kart

Hgs Kart

Bir önceki yazımız olan HGS Bakiye Sorgulama 2015 başlıklı makalemizde hgs bakiye, hgs bakiye öğrenme ve hgs bakiye sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ