PTT İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki işsizlik sayısının artışı,birçok kişinin gözünü korkutmaktadır. Bu sayı yeni gelenle birlikte gün geçtikçe artarak her yeni dönemde daha korkutucu hale gelmektedir. Bu durumun böyle olması, iş verenlerin sayısıyla iş arayanların sayısının çok farklı tellerden çalmasından kaynaklanmaktadır. Hal böyle olunca, 10 kişinin alınacağı bir işe bir anda 1000 kişinin başvurusu söz konusu olmaktadır. Bu da insanımızın iyice hayal kırıklığı içerisine düşmesine ve kişisel verimlerinin yerle bir olmasına sebep olmaktadır.

 

Bilindiği üzere devlete ya da özele ait birçok kurum her yeni sezonda yeni eleman alımları yapmaktadır.Bu alımların iyice takip edilmesi ve şartlar göz önüne alınarak başvurulması zorunluluk haline gelen bir durumdur.  Bu yazımızda ise devlet kurumlarından biri olan PTT’nin işe alım süreciyle ilgili çeşitli bilgiler vermek istiyoruz.

 

Osmanlı zamanına dayanan köklü geçmişiyle bilinen ve 2013 itibariyle anonim şirketi haline gelen PTT’nin eleman alımları da her devlet kurumu gibi sezonluktur ve KPSS puanına dayanır.

 

KPSS sınavına girmeyen adayların PTT’ye iş başvurusu yapması mümkün değildir. Hatta PTT’nin koyduğu puan sınırının altında olan adaylarında başvuru hakkı yoktur.

 

PTT işe alım yapacağı her dönemde hem kendi internet sitesinden hem de basın yoluyla ilanlar vererek, bu işe alım durumunu duyurmaktadır. Bu duyuruları iyi takip etmek gerekir.

Bu ilanlara başvurma durumu için gerekli şartlar ve bir başvuru formu söz konusudur. Bu şartlar arasında TC vatandaşı olmak, belli bir yaş sınırı varsa bu sınıra uygun olmak, erkek adaylar için askerlikle ilişiği olmaması gibi durumlar vardır.

Bunun ardında adaylar KPSS puanlarına göre sıralanıp, mülakate çağırılırlar. Ardından bu mülakatte başarılı olanlarla işe alım süreci başlar.  Bu şekilde başvuru durumu sona erer.

PTT’de ilk defa çalışan birinin 4 ay staj ya da deneme süresi zorunluluğu bulunmaktadır.

PTT İhtiyaç olan İşlere Bakmak İçin TIKLAYIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ