Ramazan Bayramında Bankalar Açık mı?

Bankalar ile aktif olarak iş yapan firma sahibi , ödeme sorumlusu , iş veren , borsacı , banka ile aktif olarak para transferi alan banka müşterileri özellikle resmi tatil süreçlerinde kimi zaman bazı aksaklıklar yaşayabilmektedirler.Bankaların resmi tatil süreçlerinde çalışmaması hem ödemelerin gecikmesine hem de ödeme alamayan banka müşterilerinin zor durumda kalmasına neden olabilmektedir.

Bu nedenle her resmi tatil öncesinde bankaların çalışma saatleri internet arama motorlarında en çok aranılan konu olmaktadır.

Türkiye’nin resmi günleri dini ve resmi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Resmi ve dini günler

  • 1 Ocak
  • 23 Nisan
  • 1 Mayıs
  • 19 Mayıs
  • Şeker Bayramı (3 Gün)
  • Kurban Bayramı (4 Gün)
  • 30 Ağustos
  • 29 Ekim

Tarihleri olmak üzere belirlenmiştir.Özellikle dini bayramlarda bayramdan bir gün öncesinde bayrama hazırlık için arefe günü yarım gün tatil verilmektedir.Aynı durum 29 Ekim cumhuriyet bayramı içinde geçerlidir.

Arefe günleri özel sektörün bir kısmı kamunu ise tamamı yarım gün olmak üzere tatil sürecine başlar. Bu durum özellikle bankaların bir kısmının kamu bir kısmının özel kurumlar olması nedeniyle tereddüt yaratan bir durumdur.

 

Ramazan bayramı şeker bayramı olarakta bilinen Müslümanların ibadeti olan oruç döneminin bitmesine mutakıp başlayan oruç döneminin bittiğinin kutlanması amacı güden dini bir bayramımızdır.Bayram 3 gündür bayramdan önce yarın günlük hazırlık arefesi bulunur.Kısaca Türkiye’de ramazan bayramı 3,5 gün resmi tatil olarak değerlendirilmektedir.

Bu duruma bağlı olarak tüm kamu kurumlarının ve özel kurumların 3,5 gün tatil yapmaları gerektiği ortaya çıkmaktadır.Bu tarihlerde özellikle özel sektörde çalışan kişiler varsa bu kişilerin hakkedişleri mesaili olarak verilmektedir.

Devletin bazı durumlarda bu tarihleri birleştirme durumu söz konusudur.Örnek vermemiz gerekirse Salı gününün arefe olup Çarşamba Perşembe ve Cuma gününün ramazan bayramı olması durumunda pazarteside idari izin kabul edilerek tatil hakkı pazartesiden cumaya üstüne iki gün haftasonu olmak üzere 7 gün izin kullandırımı yapılabilmektedir.İdari izin denilen olgu kurumun yada şirketin idari yöneticilerinin onayı halinde izin kullanabildiğini gösteren tercihli bir izindir. Yöneticilerin insiyatifi dahilinde kurum yada şirketin tüm personelleri izinli olabileceği gibi , nöbetçi bırakılması yada kritik görevlilerin çalıştırılması söz konusu olabilir.

Bankalar idari tatil süreçlerinde  az sayıda personelle çalışıyor olsalar dahi çalışmaktadırlar. İdari tatil ramazan bayramı olmayan ancak bir haftayı tamamlamak üzere birleştirilen tatil günlerini kapsar.

Verdiğimiz örnekten devam etmek gerekirse  ramazan bayramı arefesi Salı günü ve ramazan bayramı çarşamba perşembe ve Cuma günü ise  bankalar Salı günü yarım gün yani saat 12’den sonra tatile girerek hizmet vermeyeceklerdir.Aynı durum merkez bankası içinde geçerlidir.Özellikle EFT gibi para transfer işlemleri ramazan bayramı resmi tatil sürecinin başladığı arefe günü yarım günden itibaren resmi tatilden sonraki sürece kalacaktır.Bu örnekte resmi tatil süreci Cuma günü sonlandığı ve hemen akabinde hafta tatili olan cumartesi Pazar günleri başladığı için Salı günü resmi tatil başladıktan sonra yapılan bir EFT işleminde para transferi bir sonra ki pazartesi günü gerçekleşecektir.

Kısaca netleştirmemiz gerekirse arefe günü yarım gün olmak üzere razaman bayramının devam ettiği 3 gün , toplamda 3,5 gün bankalar ramazan bayramında hizmet vermemektedirler.

Bir önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde hesap işletim ücreti almayan bankalar 2015 ve hesap kesim ücreti almayan bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ