Rapor Parası Sorgulama

Rapor parası sgk tarafından iş göremezlik ödeneği olarak çalışan kişiye verilmekte , böylece işyerinden ayrı kalınan  sürelere ait olarak geçirilen süre maddi açıdan tazmin edilmektedir Bu paranın verilmesi için yaşanan rahatsızlığın işyerinde çalışılan bir zaman dilimi içinde gerçekleşmesi gerekir. Bu duruma doğum ve hastalık gibi faktörler de eklenerek rapor parasının kapsamı genişletilmiş ,yetkilendirilmiş hekim ve sağlık kurallarının vereceği istirahat raporu ile rapor parası alabilmek mümkün hale getirilmiştir.

Sgk tarafından çalışana ödenen bu ödenek geçici iş göremezlik parası olarak raporda belirtilen süre kadar ödenecek olan bir tutardır. Ödeme sgk tarafından yapılacağı için ilgili belgeler internet ortamında sgk’ya ulaştırılmalı ve cevap beklenmelidir. Sgk kendisine sistem üzerinden yapılan başvurulara kısa süre içinde cevap verecek ve ödemeleri elektronik ortam vasıtası ile gerçekleştirilir.

Rapor parası kimlere verilmektedir?

  • iş kazası
  • Meslek hastalığı
  • hastalık ve analık

Kurum tarafından geçici iş göremezlik ödeneğinin verileceği hallerdir. Kişinin kendi hesabına bağımsız olarak çalışması veya hizmet akdiyle çalışması geçici iş göremezlik ödeneğinin alınması için gereklidir.

Rapor parası ne kadar süre için verilmektedir?

Sigortalı veya kendi hesabına çalışan kişiye verilecek geçici iş göremezlik ödeneği raporda belirtilen süre kadar her gün için verilmektedir. Rapor parası geçici iş göremezliğin çeşidine göre farklı günlerde başlangıç yapmaktadır. Örneğin iş kazası ve meslek hastalıkları ile doğumda birinci gün, hastalık hali sözkonusuysa üçüncü günden itibaren başlamaktadır.

Geçici iş göremezlik ödeneği için ne kadar süre prim ödenmelidir?

İş kazası ve meslek hastalıklarında prim ödemesinde bulunulması gerekmezken hastalık ve analık sigortalarında 90 günlük prim ödeme şartı bulunmaktadır. Bu ödemenin son bir yıl içinde yapılmış olması gerekir .

Rapor parası sorgulaması nasıl yapılır?

Bu sorgulama e-devlet üzerinden sisteme giriş yapılarak öğrenilir.E-devlet şifresi herkese özel olarak ptt şubeleri tarafından verilmekte bu şifre ile e-devlet üzerinden işlem yapılabilmektedir.

Rapor parası nasıl alınır ve ne zaman hesaba yatar?

Sgk tarafından verilen rapor parası çalışan kişinin iş göremezlik raporunu işyerine ulaştırması ve işverenin de bu belgeleri sgk’ya ulaştırması ile bir sonuca varır. Sgk kendisine yapılan başvuruyu inceler ve yerinde bulursa ptt ve ziraat bankası aracılığı ile ödemeleri gerçekleştirilir. Ödemeler her ayın 8 ila 14. Günlerinde yatmaktadır. Sgk ’nın verdiği rapor parası 3 gün üzerinde olan her gün için brüt miktar üzerinden verilmektedir.

Geçici iş göremezlik ödeneği veya bilinen adıyla rapor parası iş kazası ve meslek hastalığı,doğum,hastalık gibi sebeplerle sgk tarafından kendi namına ve hizmet akdi ile çalışan kişiye verilen bir ödenektir. İş kazası ve meslek hastalıklarında prim ödeme şartı bulunmazken analık ve hastalık için prim ödeme şartı bulunmaktadır. Bu raporların sgk tarafından yetkilendirilen hekim ve sağlık kuruluşlarından alınması şartı bulunmaktadır. Rapor parası  sorgulaması, e-devlet şifresiyle bu sistem üzerinden giriş yaparak öğrenilebilmekte ve kurum tarafından 15 gün içinde ödemeler elektronik ortamdan yapılarak ziraat bankası ve ptt aracılığı ile alınabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Adıma haciz olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ