Sabit Faizli Kredi ve Değişken Faizli Kredi Nedir ?

Sabit faizli kredide alınan kredinin aylık ödemeler sabittir. Tüketici her ay ne kadar ödeyeceğini bilir. Değişken faizli kredide ise aylık ödemeler TÜFE’ye (Tüketici Fiyat Endeksi) göre belirli periyotlarla ayarlanır. Buna göre TÜFE düştükçe aylık kredi taksitleri düşer, TÜFE arttıkça da aylık taksitler yükselir. Ülkemizde sabit faizli krediler tercih edilmektedir.

Sabit Faizli Kredi

Mortgage kredisi alırken seçebileceğiniz 2 farklı faiz seçeneği bulunuyor. Bunlardan birincisi sabit faizli kredi seçeneği sabit faizli mortgage anlaşmalarında, en başta anlaştığınız faiz oranı, tüm mortgage süresince devam eder. Yani sabit faizli mortgage da aylık ödemelerini hep aynı kalacaktır. Eğer mortgage süresince piyasada faizler yükselme eğilimine girerse, siz düşük faizle anlaştığınız için karlı çıkarsınız. Eğer piyasada faizler düşerse, siz daha yüksek faiz ödüyor olacağınızdan zarar edebilirsiniz. Ancak bu durumda da “Refinans” denilen seçeneği seçebilirsiniz.

Değişken Faizli Kredi

Diğer bir faiz seçeneği ise değişken faiz. Değişken faizde ilk anlaşma sırasında mortgage faizi TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) değerine bağlı olarak her yıl ya da belirli periyotlarla ayarlanır. Yani bu durumda mortgage kullanırken TÜFE düşerse, kredi faizi de düşecektir; eğer artarsa, kredi faizi de artacaktır. Şu an genel olarak değişken faizli mortgage seçeneklerinin sabit faizlilerden daha yüksek olması ve bir belirsizlik durumu söz konusu olduğundan tüketicilerin bu seçeneği tercih etmediği görülüyor.

Bir önceki yazımız olan Banka Hesabını Nasıl Kapatırım? başlıklı makalemizde Banka Hesap Kapama Dilekçe Örneği ve hesap kapatma hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ