Şeker Bank Kimin?

Şeker pancarı üreticilerinin finansal ihtiyaçlarını karşılamak üzere Eskişehir’de Pancar Kooperatifleri Bankası adı ile faaliyete başlayan  Şeker Bank 1953 senesinde kurulmuştur.Kuruluş sermayesi şeker pancarı üreticilerinin Pancar kooperatiflerinde ki birikimlerinin birleştirilmesi ile oluşan  Pancar Kooperatifleri Bankası tek kişiye ait olarak kurulmamıştır.

 

1956 senesi itibari ile genel müdürlüğü Ankara’ya taşınan Pancar Kooperatifleri Bankası bu taşınma ile beraber Şeker Bank ismini alarak faaliyetlerine Ankara’da devam etmiştir.2004 senesinde ise genel müdürlük İstanbul iline taşınmıştır.

Günümüzde işletme ve tarım, ticari/KOBİ, kurumsal ve bireysel bankacılık alanlarında faaliyet gösteren Şeker Bank yereldeki müşteri profiline ulaşmak için Türkiye’nin kilit bankasıdır.Günümüzde 301 şube , İstanbul ilinde 11 bölge müdürlüğü , 1 yurt dışı temsilciliği ile hizmet veren Şeker Bank’ın bir çok şubesi açıldığı aynı yörede faaliyetlerini sürdürmektedir.

Şeker yatırım , Şeker Faktöring , Şeker Leasing , Şeker Finans ve Şekerbank Kıbrıs limited şirketi olmak üzere 5 ayrı iştirake sahip olan Şekerbank bünyesinde Anadolu bankacılığı olarak adlandırdığı misyonu ile bankacılık hizmetleri ile tanışmamış yada yeni tanışan kesimlere yönelerek her bireyin finansman desteğine ulaşması için finans sektöründe emin adımlarla ilerlemektedir. Özellikle enerji verimliliği yatırımlarını destekleyen Şeker Bank 2009 senesinde Türkiye’de ilk olarak sunulan Ekokredi ile 69 binin üzerinde kişiyi enerji tasarrufu yapmaya yönlendirmiştir.Özellikle enerji verimliliği alanında gelişmekte olan ülkemizde bu yönde yapılan bu finans desteği kilometre taşı sayılmaktadır.

Üretimini sürdüren çiftçilerin üretim zanaatlarını sürdürmeleri , köyünü toprağını bırakarak göç etmemelerini engellemek üzere Aile Çiftçiliği bankacılığını başlatan Şeker Bank tarım üretimini ve kırsalı ekonomik yönden destekleyerek kalkınmayı sağlamıştır.

2006 senesinde %33,9’lük hisse Kazakistanlı Bank Turan Alem Group’a satılmıştır.BTA bank olarak bilinen Bank Turan Alem Kazakistan’ın 3. Büyük bankası olarak faaliyetini sürdürürken 2008 senesinde ki mali krizle beraber hizmet vermeyi sürdüremediği için %75’1 oranında ki hissesi Samruk Kazyna Kazakistan devlet varlık fonuna satılmıştır.Bu satışla beraber Şeker Bank’ında hisselerinde değişiklik gerçekleşmiştir.

Şeker Bank’ın günümüzde ki hisse dağılımında %35,4’lük hisse Şekerbank personeli munzam sosyal güvenlik ve yardımlaşma sandığı vakfına,%19,3’lük hisse Samruk Kazyna Kazakistan devlet varlık fonuna , %10,9’ı BTA Securities JSC’ye,%0,09’u Pancar Kooperatiflerine aitken %34,1’lik hisse ise halka arz edilmektedir. Şeker Bank varlıkları , şube sayısı ve çalışan sayısı ile Türkiye’de ki büyüklük sıralamasında göre 14. Sıradadır.

Bir önceki yazımız olan TEB Bankası Kimin? başlıklı makalemizde teb kimin ve tebin sahibi kim hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ