Şekerbank Çiftçi kredileri

Birçok özel ve kamu bankası ve diğer devlet kurumları tarafından verilen tarım kredileri işletilmesini kurmak veya büyütmek anlayışında olan çiftçi kesimini desteklemek için verilen kredilerdir. Bu özel bankalardan biri olan şekerbank farklı başlıklar altında topladığı kredi çeşitleri ürünün üretim aşamasından hasat dönemine kadar geçen süreç oluşacak giderleri finanse etmektedir.

Şekerbank’ın 5 ana başlık altında topladığı yatırım kredileri; taksitli tarım kredisi, rotatif kredi, pancar temlik kredisi, çiftçi vodafone kmh,çiftçi bağ-kur kredileridir.

Bu krediler nelerdir ve detaylarında neler vardır?

Taksitli tarım kredisi

Tarımsal faaliyetin yürütülmesi sırasında oluşacak olan tohum, gübre, zirai ilaç, mazot, fide, sera örtüsü, işçilik, ısıtma, aydınlatma giderleri kredi konusu yapılır ve banka tarafından bu giderler kredi kapsamında karşılanır .Çiftçilerin bu krediden istifade edebilmeleri için çiftçilik belgesi veya çiftçi kayıt belgesi sahibi almaları gerekmektedir. Ayrıca bu krediye hak kazananlar; ödemelerini hasat zamanına göre belirlenecek dönemlerde yapmakta, kullanılan kredi için 2 yıl vade imkanı tanınmaktadır

Pancar temliki kredisi

Bu kredi ,kooperatif ve şeker fabrikalarına şeker pancarı teslimatı yapanların ürünleri ile ilgili parayı alana kadar bankanın bu kredisinden faydalandırılarak uygun faiz ve ödeme imkanı ile finanse edilmesidir.

Bu krediden sadece belirtilen kuruluşlara ürün teslimi yapanlar faydalandırılacaktır. Kullanılacak olan kredinin ödemesi temlik edilen kurumun kendilerine bildirdiği ödeme tarihinde yapılır. Dolayısıyla kredinin vade süreside temlik edilen ürünün  vadesine göre tespit edilir.

Çiftçi Vodafone kmh

Vodafone faturalı hattı bulunan ya da hattını bu gsm operatörüne taşıyan çiftçiler bankada kısa vadeli mevduat hesabı açtırdıklarında ,bankaya faturanın ödenmesi adına verilen otomatik ödeme talimatı banka tarafından ödenir ve hasat dönemi sonunda çiftçi tarafından tek seferde anapara ödemesi yapılır. Bu borca ait faiz ödemesi ise vodafone tarafından karşılanır.

Çiftçi bağ-kur kredili mevduat hesabı

Çiftçilerin aylık olarak BAĞ-KUR’a aylık olarak ödenmesi gereken tutarın banka tarafından ödenip ,hasat dönemi sonunda toplu olarak ödenmesi esasına dayanan bir  kredidir. Bu borca ait  tüm prim ve faizler hasat dönemi sonunda ödenmekte böylelikle kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edeceklerdir. Kişinin eğer aile üyeleri de bu tarımsal işletme için faaliyet gösteriyorsa bu kişilere ait prim ödemeleri ilgili hesaba bağlanabilir.

Rotatif kredi

Çiftçilerin 12 ay vade içerisinden kendisinin belirleyeceği 4 vade süresi arasından istenen seçilerek ödemeler tahsil edilir. Bu ödemeler 1, 3,6,12.aylar arasından biri seçilerek gerçekleştirilir. Bu kredinin bir kısmı veya tamamı bu kredi ile kapatılabilmektedir.

Şekerbank’ın çiftçilere yönelik düzenlediği bu kredi çeşitleri ile ihtiyaca uygun kredilendirme yapılır. Banka bazı kredilendirmelerde  ödemeleri ilgili kurumlara aylık olarak düzenli yapmakta çiftçilere hasat dönemleri sonunda bankaya toplu ödeme yapmaktadırlar. İşletmeye ait giderler de bu kredi ile finanse edilmekte, seçilecek vade süreleri ile orantılı ödeme zamanları ile rahat bir hasat dönemi geçirilir.

Bir önceki yazımız olan Tarımsal Sulama Destekleri 2016 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ