Senetle Araba Alınır mı?

Son yıllarda kredi puanı nedeniyle taşıt kredisi alamayan ancak araç sahibi olmak isteyen vatandaşların çok sık tercih ettikleri bir alım metodu senetle araba alımı yapmaktır.Senetle araba alımının tercihinin bir diğer nedeni bankanın onay işlemlerinin ve kredinin bankadan alınması süreçlerinin daha fazla prosedür içermesidir. Bankaya kredi başvuru yapmak bu başvuru sürecinin onaylanması , kredinin kullanımı için yeniden bankaya gitmek , bir çok evrağa imza atma kredinin alınması gibi süreçler bir çok alıcının zamanını çaldığı için senetle araba alımı tercih edilmektedir.Ayrıca kasko bankadan kredi kullanıldığında yapılması zorunlu tutulmaktadır.Özellikle ikinci el alımlarda kasko yapılmak istenmemesi yada kasko işlemlerinin de 2-3 gün zaman kaybettirmesi de senetle alıma yönelten bir unsurdur.

 

Senetle araba alımı yada taşıt kredisi ile araba alımı arasında belirgin farklılıklar bulunmamaktadır.Taşıt kredisi ile alım yapıldığında  banka kredi ödemeleri için araca satılamaz şehri koyarken senetle alım yapıldığında da senedi düzenleyen firma araca satılamaz şehri koyar.Her iki alım sürecinde de ödemeler sonuçlandığı zaman aracınızın üzerinde bu şerh kaldırılır.

 

Senetle araba alımında izlenmesi gereken yol banka kredisi ile alım yapılma sürecinde ki ile benzer şekilde ilerler.Satın alınılacak araç beğenildikten sonra peşinat ödemesi yapılmalıdır.Senetle alımlarda ki fark banka peşinatı sabit tutarken senetli alımlarda bu miktarın alıcı ile satıcı ile belirlenmesidir. Bu aşamadan sonra aracın ruhsat devri hemen gerçekleşmektedir. Ruhsat devri sırasında çıkan ücretlendirmeler aynıdır.Senetleri imzaladıktan sonra araca satıcı tarafından satılamaz ibaresi konulur ve sonrasın aracınızı alabilirsiniz.ödemeleri yaptıkça senetleriniz satıcı tarafından size verilir ve siz senetleri bitirdiğinizde araç tamamen size ait olmuş olur.Ödemelerin yasal yollar ile banka kanallarından EFT havale yolu ile yapılması alıcının güvenliğini sağlayacak bir özelliktir.Böylelikle aracı kaça aldığınız  ne kadarlık ödemeler yaptığınız gibi işlem detayları kayıt altında tutulmuş olur.

 

Senetle alımlarda ki vade farkını satıcı belirlemektedir. 30 bin TL’lik bir araç için anlaşıldığını düşünürsek satıcı bu araç için 10 bin TL nakit istediyse vadelendirilecek borç 20 bin TL olacaktır. 20 bin TL’lik vadelendirilecek borç vade süresine bölünerek aylık tutar elde edilir. 24 ay vade ile aldığımızı var sayarsak aylık vade farksız ödeme miktarı 833 TL olacaktır. Vade farkının ise %2 olduğunu düşündüğümüzde aylık tutara bu %2’lik farkın eklenmesi gerekecektir. Bu tutarın eklenmesi ile beraber aylık ödemeler bulunabilir.

 

Senetle araba alımı bankanın getirdiği alıcıya sunulan tüm güvenlik önlemlerini kapsamaktadır.Aynı durum satıcı içinde geçerlidir.Senet resmi bir bir evrak olduğu için satıcı ödemenin zamanında yapılmaması durumunda bankalara bu senedi iletip yasal yollar ile ödemesini tahsil edebilir. Eğer kredi ödemesi yapmak istemiyorsanız kredi ödemelerinin faizi size yüksek geliyorsa yada kredi notunuz araç kredisi almak için yeterli değilse senetle araba alımı ile araç sahibi olabilmeniz herhangi bir güvenlik zafiyeti olmaksızın mümkün olmaktadır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Limitsiz Kredi Kartı Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde limitsiz kart ve limitsiz kart nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ