SGK Çocuk Parası Alma Şartları

2008 yılında hayatımıza giren asgari geçim indirimi halk arasında bilinen ismiyle çocuk parası, çalışan kesimin, alacağı ücret üzerinde eşi  ve çocuk sayısı ile orantılı olmak üzere vergi öncesi indirim yapılarak dolaylı olarak kazançlarında artış yaratmaktadır.

Asgari geçim indiriminde kendisi için%50,çalışmayan eşi%10,iki çocuğa kadar%7.5daha sonraki çocuklar için ise %5 olarak uygulanmaktadır.

2015 yılında uygulanan asgari geçim indirimi  oranları ne kadar?

BEKAR                                                          90,11 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞAN                                       90,11 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 1 ÇOCUKLU                103,63 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 2 ÇOCUKLU                117,15 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 3 ÇOCUKLU                135,17 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 4 ÇOCUKLU                144,18 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN                             108,14 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 1 ÇOCUKLU       121,65 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 2 ÇOCUKLU        135,17 TL

Tabloda görüldüğü gibi çocuk sayısı ve eşin çalışmama durumu tutar üzerinde artma eğilimi gösteriyor. Çalışan kişinin aylık kazancına ek olarak alacağı bu tutar yıl sonunda hesaplaması yapılacak gelir vergisi tutarından mahsup edilir ve arada fark varsa o miktar kadar ödeme de bulunulur. AGİ her yıl hesaplanarak güncellenen bir değerdir. Asgari Geçim İndirimi hesaplamalarında asgari ücretin yıllık brüt tutarı esas alınır. Devlet memurları 2015 Ocak  çocuk yardımı memur maaş katsayıları belirlenerek şu şekilde olmuştur.0-6 yaş çocuk yardımı39,65 TL,6 yaş üzeri çocuk yardımı 19,83 TL’dir. Çalışanla birlikte oturan, çalışan tarafından bakılan(nafaka verilen, evlat edinilenler ile anne veya babasını kaybetmiş torunlardan çalışanla  oturanlar) 18 yaşını  veya okuması halinde 25 yaşını doldurmamış olan çocuklar bu uygulamadan faydalandırılır. Bir başka sgk çocuk parası kapsamında yer alan uygulama emzirme diğer adıyla süt yardımıdır. Sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin doğum yapmış olan eşinin faydalandırılabileceği bir yardım türüdür. Kısa vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigorta primini 120 gün boyunca ödeyen 4/a  ve 4/b yani ssk ve bağ-kur çalışanları borçlarının olmaması ve çocuklarının yaşaması şartı ile bu yardıma hak kazanırlar. Kişilerin sigortalılıkları sona erer ve 300 gün içinde çocukları olursa doğumdan önceki 15 ay içinde120 gün prim ödemiş olmaları şartıyla emzirme yardımına hak kazanırlar. Emzirme yardımı 2015 yılı için 112 TL’dir. Eskiden emzirme yardımından yararlanmak isteyenler talep dilekçesi ve doğum raporu ile başvuruda bulunurlardı. Artık sigortalının ve çocuğunun nüfus cüzdanı ile başvuruda bulunmak ve form doldurmak yeterlidir.

Sgk çocuk yardımı, asgari geçim indirimine uygulanan tutarlar ve emzirme yardımı ile kendi bünyesinde çalışanlara çocuk sahibi olduklarında verilen bir tutardır. Sgk çocuk yardımı dışında devletin 3.çocuk yardımı ve sigortalı olmayanlara sosyal dayanışma ve kalkındırma vakfı tarafından sağlanan yardımlar da bulunmakta ve hepsi toplumdaki sosyal adaleti sağlamaya yönelik olarak geliştirilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Sicil Affı başlıklı makalemizde kredi kartı sicil affı nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ