Sigortasız Kredi Çekebilir Mi?

 

Bugünlerde elimizde yeterli para olmasa bile yeni çıkan telefonu,bilgisayarı ya da arabayı ihtiyacımız olmasa bile almak isteyen bir tüketim toplumu olarak yaşıyoruz. Ve bu ürünleri almak için para bulamayan bir toplum olarak bu konularda yardımı bankalarda aramaya başladık. Bankaların sağladığı konut kredileri, taşıt kredileri, kişiye özel ihtiyaç kredileri gibi farklı tür kredilerden yardım alarak alması uzun bir tasarruf süreci gerektirecek bir eşyayı, yapıyı yada aracı o an alabilir, ve bunların borçlarını önümüzdeki uzun süre zarfında yavaşça ve taksitlere bölerek kolay ödeme planlarıyla, kolaylıkla ödeyebiliriz. Artık alacağımız evi, arabayı geçip bilgisayara, telefona bile kredi çekecek duruma geldik. Peki bankaların kredi vermek için aradığı şartlar ve durumlar nelerdir?

Herhangi bir bankadan kredi çekebilmek için gereken en önemli şart aslında sigortanızın yattığı bir işte çalışıyor olmanızdır denebilir.Sigortanızın da ayrıca son altı aydır yatıyor olması önemli bir gerekliliktir. Sigortanız yoksa bazı alternatif durumlar haricinde bankalar kredi vermeyi tercih etmiyor. İnsanların birbirlerine bile güvenmediği bir dönemde, bankaların insanların bir güvencesi olmasını araması garip karşılanacak bir durum sayılmasa gerek. Çalışmıyorsanız ve bir şekilde elde edebileceğiniz bir geliriniz yoksa çektiğiniz krediyi ödemeniz de mümkün olmayacak. Bunun yanında kullandığınız kredi kartı borcunuzu düzenli ödemiş olmanız ve daha önce kredi kullandıysanız onları düzenli ödemiş olmanız da kredi onayı alabilmeniz için çok önemli bir etkendir.

Eğer sigortanız yoksa, bir mülkünüzün olması işe yarayabilir. Çalışmıyorsanız ama bir gayrimenkulünüz varsa bunu kullanarak bankalardan kredi çekme şansı bulabilirsiniz. Evinizi ipotek ettirerek evinizin değerinin belli bir kısmı kadar kredi kullanabilirsiniz. Ya da gayrimenkullerinizden kira geliri elde ediyorsanız bunu belgelendirerek de kredi için başvuru yapabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde En Kolay Kredi Veren Bankalar ve kolay kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ