SSK Olmayanlara Kredi Çıkar mı?

Bireyler nakit ihtiyaçlarını genellikle banka kredileri aracılığı ile gidermektedir. Elbette ki banka da her bireye kredi verilmiyor. Sebebi ise, banka kredi başvurusu gerçekleştiren bireyler ile ilgili bir inceleme yapılır ve bu incelemenin neticesinde kredi risk raporu hazırlanır. Kredi risk raporu eğer ki krediyi kullanmak amacıyla pozitif çıkar ise banka müşteriye krediyi verebilmektedir. Bankanın yaptığı incelemelerde bireyin çalışıyor ve sigortasının var olması da aranılan koşullar arasında yer alır. Peki, bu durumda, ssk olmayanlara kredi çıkar mı? Şartları var mıdır? Nelerdir?

Genellikle bankalar bireylerin çalışıyor olmasını ve sigortasının olmasını şart koşarlar. Bu özelliklere sahip olan bireylerin kredi kullanması daha basit olur. Fakat bir takım vatandaşların gelirleri olması da SSK’ları olmayabiliyor. Örneğin, kira geliri olan bireyler. Kira geliri olan kişiler dilemedikleri müddetçe SSK primi yatırmaları mecburi değildir. Bu koşulda, SSK’sı bulunmamasına rağmen düzenli bir kira geliri de vardır. Bu tarz durumlarda krediye ihtiyaç duyan ve kira geliri olan bireyler de kredi kullanabilir. Kira geliri olan bireyler bankalardan kredi kullanmaları amacıyla kira geliri beyannamelerini bankaya sunup kredi adına gelir belgesi şeklinde kullanırlar. Banka da bu durum karşısında gelirin olduğuna karar vererek, SSK’nın olup olmaması koşulunu koymaz.

Bu Şartı Taşıyanlar SSK Olmadan Kredi Kullanabilir

Tüm bunların yanı sıra ipotekli olan kredilerde ise SSK çoğu durumda ikinci planda bırakılabiliyor. İpotek yapabileceğiniz bir mülkünüz var ise ve bunu bankaya ipotek edip kredi kullanmayı diliyorsanız banka güvence olarak mülkü aldığı vaziyette sizlerden SSK koşulu istemeyebilir. Eğer sizlerde bu koşulları taşıyor iseniz, SSK olmasa da kredinizi çekip rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aksi durumda o şekilde kredi çekemezsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gelir Belgesiz Kredi Alınabilir mi? başlıklı makalemizde Gelir belgesiz kredi, Gelir Belgesiz Kredi Alınabilir mi? ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ