Swift Bic Kodu Nedir?

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen swift uluslararası fon transferlerinde geçerli olan bir uygulamadır.Bıc ise; Bank Identifier Codes kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen ve ISO 9362  standartları kapsamında kodlama şekli belirlenmiş olan bir uygulamadır.

Bu kodlama sistemi belirli standartlara bağlanmış ve merkez birimde veya şubede geçerli olan kod numarası farklılık arzetmektedir.Dünyada 11 haneli olarak uygulama alanı bulan bic/swift kodu, banka merkez birimlerinde 8 haneli olarak uygulanıp boş kalan hanelere x harfi koyularak 11 haneye tamamlanır. Şubelerde ise,3 haneli şube kodunun girilmesi ile birlikte 11 hane elde edilmiş olur.1977 yılından beri uygulanmakta olan Swift/bic kodu uygulaması para transferinde sağladığı kolaylık ve paranın dolaşıma girmesinde kazanılan ekonomik değer nedeniyle olumlu karşılanmaktadır.

Swift/bic kodu ’nda uyulması gereken standartlar nelerdir?

  • İlk dört hane banka isminden oluşan harflerin diziliminden
  • Sonraki iki hane ülke kodundan
  • Son iki hane ise yerel kodu ifade eden bulunulan şehre göre alınan koddur.
  • Şube kodunu ifade eden iki veya üç haneden oluşan kod numarası şubeler tarafından kullanılan kod numarasıdır.

Swift işlemi yapılırken girilmesi gereken bilgiler nelerdir?

  • Alıcıya ait ad soyad bilgisi ve adres bilgisi
  • Swift kodu bilgisi veya bankanın bulunduğu,ülke,şehir ve banka ismi
  • Avrupa bölgesindeyse ıban numarası veya hesap numarası bilgisi
  • Alıcı kişi sizseniz yine ad-soyad bilgisi
  • Bankaya ait swift numarası bilgisi
  • Iban numarası bilgisi

Bu bilgiler ışığında döviz transferi bankanın eft saati bitimine kadar yapılır ve en geç üç işgünü içinde transfer edilen para karşı tarafın hesabına geçer. Swift işlemi yapılan bir iş neticesinde (ithalat,ihracat,hizmet)oluşan kazanımın hesaba aktarılması nedeniyle ise şubeler vasıtasıyla, yurtdışında yaşayan birine para gönderme, okul kaydı gibi çeşitli sebeplere dayalı olarak yapılmak isteniyorsa internet bankacılığı yoluyla transfer gerçekleşir .Bankanın kendine özel olarak oluşturulmuş olan swift/bic kodu bankanın kendi ismi, bulunduğu ülke ve şehire göre kodlama yapılarak elde edilir.Dünya çapında 6.000 üyesi bulunup gün içinde üç milyona yakın mesajın iletildiği sistem işlemlerin hızlı ve sorunsuz işleyişi sebebiyle tercih edilen bir uygulama şeklidir.

Swift/bic, dünya üzerinde yer alan bankaların kendilerine özel olarak oluşturulan kodlama sistemi ile döviz transferinin yapıldığı sistemin adıdır. ISO 9362 kapsamında belirlenmiş standartları olup buna uygun kodlama yapılarak bankalara ait swift/bic kodları belirlenir.1977 yılından itibaren tüm dünyada uygulanan bu kodlama sistemi ile döviz transferleri hata payı düşük ve hızlı bir şekilde halledilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan On İşçi Ve Üzeri İçin İndirim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ