T- Bank Kimin

 

T Bank tam açılımı ile Turkland Bank 1985 senesinde Bank of Bahrain and Kuwait’in bir şubesi olarak İstanbul’da hizmete başlayan bir bankadır. Bank of Bahrain and Kuwait Kuveyt’in ve Bahreyn Krallığı tarafından 1971 yılında kurulmuştur.1985 senesinde İstanbul’da kurulmasının ardından 1991 senesinde Bahreyn ve Kuveyt Bankası ismi ile bağımsız bir banka kurumu haline gelmiştir.

 

T-Bank eski tarihlerden beri hizmet vermeye devam etse dahi dönem içinde ismi çok sık değişen bir banka olduğu için yeni kurulan bir banka olduğu düşünülmektedir.1992 senesinde Doğuş Grubu tarafından T-Bank yani önceki ismi ile Bahreyn ve Kuveyt Bankası bu tarihten sonra bir daha ki isim değişikliğine kadar Garanti Yatırım ve Ticaret Bankası A.Ş olarak anılmıştır.Doğuş Grubu 1950 senesinde çalışma hayatına başlayan Ayhan Şahenk tarafından 1975 senesinde kurulmuş olup 1983 senesinde Garanti Bankasının kurulması ile beraber bankacılık sektörüne giriş yapan Türkiye’nin en köklü firmalarından biridir. T-Bank’ın yolculuğu Doğuş Grubundan sonra  1997 senesinde 1948 senesinde doğan ve kendi adına çeşitli sektörlerde 20’nin üzerinden şirketin sahibi olan Mehmet Nafiz Günal tarafından satın alınarak ismi MNG bank olmak üzere devam etmiştir.MNG bank’ın geçmiş dönemde bir anda ortadan yok olduğu bir çok kişi tarafından bilinmektedir. 2006 senesinde MNG Bank’ın %91 hissesi Arab Bank ve BankMed tarafından satın alınmıştır.Satışın  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından onaylanmasından  sonra Arab Bank’ın hissesi %50 ve BankMed hissesi %41 olarak belirlenmiştir.

Arab Bank 1930 senesinde Kudüs’te faaliyetine başlayan Abdul Hameed Shoman tarafından kurulan Arab Bank  kamu bankasıdır.Bankmed ise 1944 senesinde Beyrut’ta kurulan ve Lübnan’ın 5 büyük bankası arasında yer alan 2015 senesi itibari ile 130 bin üzerinde müşterisi bulunan bir finans devidir.

2006 senesinde gerçekleşen bu hisse satışı sonrasında 3 Nisan 2007 tarihinden MNG Bank’ın ismi  Turkland Bank A.Ş. yani kısaltılmış olarak T-Bank olarak değiştirilmiştir.2010 senesinde ise Mehmet Nafiz Günal’ın %9’luk hisse payı da BankMed tarafından satın alınmış ve bu işlemle beraber Bankmed’in hisse payı %50’ye yükselmiştir.

2011 senesinde İsviçre’nin Arab Bank hissedarı olmasından dolayı T-Bank’ın sermayesi 170 milyon TL’den 300 milyon TL’ye yükseltilerek hisse dağılımı yeniden belirlenmiştir.Yeni yatırıma göre T-Bank hisseleri %50’lik oran Bankmed ,  %28’lik oran Arab Bank , %22’lik oran Arab Bank İsviçre olmak üzere dağılım göstermiştir.

Kurumsal ve Perakende bankacılık alanlarında faaliyet gösteren T-Bank Küçük ve orta ölçekli işletmeleri de (KOBİ bankacılığı) faaliyet alanına ekleyerek büyümeye devam etmektedir.Faaliyetlerini güçlü olarak sürdürdüğü alan Kurumsal ve Ticari bankacılık olsa dahi operasonları Kobiler ile genişlemiştir.Bu durum T-Bank’ın sermayesinin 650 milyon TL’ye çıkartılması kararını tetiklemiştir.Bu yatırım ile beraber hisselerde 2014 senesinde yeniden bir değişiklik yaşanmıştır.

Günümüzde T-Bank’ın hisseleri %50 Bankmed,%33,3  Arab Bank ,%16,7 Arab Bank İsviçre  olmak üzere dağılmaktadır.Türkiye’nin sanayi ve finans merkezlerinde bulunan 33  şube ile hizmet veren T-Bank bu yapısı ile Araplara aittir.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Tekstil Bank Kimin? başlıklı makalemizde Tekstil Bank Kim ve Tekstil Bankın sahibi kim hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ