Taksit Ertelemeli Kredi

Taksit ertelemeli kredi bankaların kredi kullanımı yaptırdığı kişilerden alacakları ilk taksit miktarını daha ileri bir tarihte alma yönünde verdiği sözdür. Bu anlamda bankalardan kredi çekimi yapan biri ilk taksidi krediyi çektiği ayda değil maksimum üç aylık erteleme süresinin sonunda yapacaktır.3 aylık süre taksit ertelemelerinde belirlenen maksimum süredir. Bu süreden daha kısa olan taksit süreleri de belirlenebilmektedir.

Tüm factoring, finansal kiralama ve finansman şirketlerinin kuruluş ve faaliyetleri hakkında değişiklik yapan yönetmelikte belirtildiği üzere tüm tüketici ve taşıt kredilerinin vade sürelerine dair yönetmelikte değişiklik yapılmış ,tüketici kredileri 36 ay taşıt kredileri ise 48 ayla sınırlandrılmışlardır.Bu vade süreleri BDDK tarafından taşıt ve tüketici kredilerine dair sınırlama başlığı altında yönetmelik uyarınca getirilen vade sürelerine ilişkindir.

Taksiti ertelenen 36 aylık bir kredinin vade süresi değişir mi?

Yönetmelikte de açıkça belirtildiği gibi vade süreleri tüketici ve araç kredilerinde 36 ve 48 aylık süreleri aşamamaktadır.36 aylık vade süresi içinde verilen tüketici kredisinin 3 aylık ertelemesi yapıldığında  kredinin 3 aylık döneme ait işleyen faizi ilk ayda veya diğer aylar içine yayılarak tahsil edilir. Bu tutar ertelenen krediye ait vade farkı tutarıdır. Ertelenen kredilere ait ödenecek tutar vade farkından dolayı zamanında ödeme yapılan kredilere göre daha pahalı hale gelmektedir.

Taksit ertelemeli kredinin avantajı nedir?

Bu kredinin avantajlı tarafı kredi kullanımına başlanmasına rağmen ödemelerinin daha sonraki bir tarihte yapılmasından dolayı dönemsel olarak ekonomik rahatlama sağlanmasıdır. Ertelenen kredinin vade farkı maliyeti olacak ve bankalara göre değişen süreler içinde bu tutar tahsil edilecektir

Taksit ertelemeli kredi, taksit vade süresinin daha ileri bir tarihe alındığı bir taksit ödeme şeklidir. Bu bir anlamda kullanımı yapılan kredi ilk taksitinin minimum bir ay ötelenmesi şeklinde gerçekleşir. Tüketici ve taşıt kredilerinde geçerli olan bu uygulama da tüketicinin talebi doğrultusunda ertelemeye gidilir .Bu krediler için belirlenen kredi tahsis ücreti, sigorta masrafı gibi maliyet kalemleri kredi kullanım maliyetini arttıracak bir de taksit ertelemesi yapıldıysa buna dair vade farkı da aylara veya ilk aya yansıtılarak müşteriden tahsil edilecektir.

Bir önceki yazımız olan Kredim Varken Tekrar Kredi Çekebilir Miyim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ