Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu IPARD II Hibe Programı

Avrupa birliğine aday olan veya aday olma aşamasında  olan ülkelerine tarımsal modernizasyon süreçlerine katkı sağlamak, bitki ve hayvan sağlığı ile ilgili Avrupa birliği standartları ile uyumlu hale gelmek, kırsal bölgelerde süreklilik arz edecek kalkınmanın gerçekleşmesi gibi hedefler doğrultusunda hareket edilerek geri ödemesiz olarak bu programdan faydalanılır.

İlk ıpard programı 2007-2013 yılları arasında gerçekleşmiş ve belirtilen konularda yardımlar sağlanmıştır.2015 yılının aralık ayından itibaren başlayan ıpard 2 programı kapsamında ise ıpard 1’de geçerli olan konularla beraber yeni destek alanları ve  hibe edilen miktarlarda artış yaşanmıştır. Ipard 2’de diğer programdan farklı olarak destek oranları %65’ten  %70’e çıkartılmıştır. Bunun yanında KDV ,vergi ve harçlardan muafiyette bu program kapsamında verilen ekonomik avantajlar arasındadır

Ipard 2 programına dahil edilen yeni sektörler nelerdir?

Bu programa diğer programdakinden farklı olarak yumurta tavukçuluğu dahil edilmiştir. Daha önceki programda kanatlı hayvan yetiştiriciliğinden hindi ve piliç yetiştiricilikleri desteklenmekteydi. Şimdi buna yumurta tavukçuluğu ve kaz yetiştiriciliği de eklenerek kapsam daha da genişletilmiştir.

Ipard 2’nin enerji kaynakları ile ilgili getirdiği  yenilik nedir?

Bu kapsama alınan enerji kaynakları güneş enerjisi ve rüzgar gücü ile elde edilen kaynakların bu program kapsamında kullanılması. Burada belirlenen üst limit 1.200.000 euro olarak belirlenmiş ve bu miktara gerçek kişilerde dahil edilerek programdan faydalandırılmaktadır  Bu paranın türk parası karşılığı yaklaşık 3.500. 000 TL’dır.İlgili destek tutarı tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tarafından belediye veya il özel idaresi gibi kurumlardan alınmadan %100 olarak karşılanmaktadır. Bu program yenilenebilir enerji kaynaklarından birini projelerinde kullanan kişi veya kurumlara bu kurum tarafından tahsis edilecektir.

Bu programın istihdam üzerindeki etkisi nedir?

Daha önce tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme Kurumu’nun yürüttüğü programlar kapsamında yaklaşık 33.000 kişi dolaylı olarak da olsa iş imkanına kavuşturmuş 2015 yılında başlayacak olan ıpard 2 ile de yaklaşık 10.000 kişiye istihdam imkanı sağlanacaktır. Bu istihdam sezonluk çalışma, inşaat projesi yapan firmalarda çalışma veya makine ve ekipman  alınan firmalarda çalışma şeklinde olmaktadır.

Bu programda kadın ve genç girişimcilere yönelik bir öncelik var mı?

Bu program 40 yaş altı gençler ve kadın girişimciler içinden destek oranları arttırılmaktadır .kadın girişimcilerin bu programdan istifade edebilmeleri için 80 milyona yakın hibe desteği kadın yatırımcılara bizzat gidilerek verilmektedir.40 yaş altındaki  gençlere verilen destek oranında se %10 oranında artış sağlanarak verilmeye başlanmıştır.

Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurulu tarafından ıpard 2 kapsamında yeni bir hibe programına geçiş yapılmış enerji kaynakları, yeni sektörler ile kadın ve genç girişimcilere yönelik yeni uygulamalar program kapsamına alınmıştır. Avrupa birliği aday ülke olma aşamasına gelen ülkelerin tarımsal süreçlerinde iyileştirmelerin sağlanması daha insanı ve modern şartlarda tarım yapılması adına bu program yeni haliyle 2015 yılından itibaren uygulamaya ıpard 2 olarak yeniden konulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ