Tarımsal Sulama Destekleri 2016

Tarımsal alandan faaliyet gösteren çiftçilere yönelik olarak kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında bireysel sulama ile ilgili makine ve ekipman alımlarının desteklenmesi amaçlamaktadır. Bu kapsamda sulama makinesi alımları % 50’ye kadar destek kapsamına alınmıştır. Bu destek için gerekli kanuni düzenleme yapılarak resmi gazetede yayınlanmıştır.

Bu destek programı ile üreticilerin daha modern ve Pazar isteklerini daha çok karşılayacak üretim yapabilmeleri ,üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve dış pazarda rekabet edebilir pozisyona gelinmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Üretim maliyeti düşen, malın daha kaliteli hale getirilmesiyle rekabet edebilme gücü kazanan ürünler uluslararası piyasalarda aranır hale gelecektir.

Hangi makine ve sistem kurulumları Bu destek kapsamına alınmıştır?

  • yağmurlama ve mikro yağmurlama sistemi kurulması
  • lineer güneş enerjili sulama sistemleri
  • trafo uyarı sistemleri kurulması
  • ön ödemeli kartlı su sayaçları alınması
  • manuel çalışan basınçlı sulama tesislerinin otomasyona dönüştürülmesi
  • tarla içi damla sulama
  • Center pivot ve tamburlu sistem yağmurlama sulama makinesi alınması

Bu programdan faydalanabilmek için yapılması gerekenler nelerdir?

Tarımsal sulama destekleri ile ilgili tebliğ resmi gazetede yayınlanmış ve bu kapsamda mal alımı yapacak olanlar başvurularını kanunun resmi gazetede yayınlandığı tarihten 30 gün içinde il müdürlüklerine yapacaktır. Eğer başvuru tutarı tahsis edilen bütçe rakamının altında kaldıysa süreye 20 gün daha eklenerek il müdürlükleri tarafından ek süre tahsis edilir.

Hibe ödemeler nereye ve nasıl yapılacaktır?

Gerçek kişilerden, t.c kimlik numarası tüzel kişilerden de vergi numarası istenir ve Hibe ödemesi ziraat bankasında açılan hesaba yatırılır.

Tarımsal faaliyetlerde kalite, verim ve modernizasyonu sağlamaya yönelik olarak verilecek olan bu destek ile uluslararası standartlarda üretim gerçekleştirilmesi hedeflenmiş bu doğrultuda alınacak makine alımları %50 oranında hibe kredi konusu yapılmıştır.

Bir önceki yazımız olan TEB Çiftçilere Özel Yatırım Kredileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ