TEB Bankası Kimin?

Teb bankası yani Türkiye ekonomi bankası 1927 senesinde Kocaeli ilinde Kocaeli Halk Bankası T.A.Ş. unvanı ile kurulan Teb bankası 1982 senesinde Çolakoğlu Grubu tarafından satın alınana kadar yerel banka olarak faaliyet sürdürmüş ve mütavazi yapısına rağmen özellikle Kocaeli il sınırları içinde ekonomiye katkı sağlamıştır.Çolakoğlu şirketler grubu 1982 senesinde bankanın tamamını satın aldıktan sonra yurt çapında faaliyete başlayan Kocaeli Halk Bankası T.A.Ş. ismi  bu tarih itibari ile el değişiminden ötürü Türkiye Ekonomi Bankası olarak değiştirilmiş ve genel müdürlüğü İstanbul ilsınırlarına taşınmıştır.

Çolakoğlu grup iş dünyasında ki faaliyetine kurucusu Mehmet Rüştü Çolakoğlu’nun 1945 senesinde İstanbul Karaköy’de bulunan çelik ticarethanesi ile giriş yapmıştır.1969 senesinde ülkenin kütük ihtiyacını karşılamak üzere Kocaeli Gebze Dilovası semtinde ilk çelikhane üretimine başlayan Mehmet Rüştü Çolakoğlu Çolakoğlu Metalurji adını alarak uluslararası piyasaya giriş yapmıştır.

1980 senesinde İlkesan Yatırım ve Geliştirme Anonim Şirketi adı ile kurulan ve 1998 senesinde TEB Mali Yatırımlar Anonim Şirketi bünyesine 1982 senesinde katılan Kocaeli Halk Bankası T.A.Ş. adı Teb Bankası olarak değiştikten sonra şube sayısını hızlar arttırmıştır. 2000 senesinde hala açılan Türkiye Ekonomi Bankasının %84,2’lik hissesi  Teb Holding Bünyesinden kurulan  TEB Mali Yatırımlar A.Ş.ye devrolmuştur.10 Şubat 2005 senesinde ise dünyanın 6. Büyük bankası , Euro bölgesinde ise en büyük bankası olan BNP Paribas ile ortaklık kuran Türkiye Ekonomi Bankası bu ortaklık ile %50 hissesini BNP Paribas firmasında devretmiştir.

BNP Paribas Paris merkezli bir finans kurumudur.2010 senesinde dünyanın en büyük bankası olarak belirlenen BNP Paribas 3.1 trilyon dolar varlığa sahiptir.2011 senesin de ise BNP Paribas’ın en büyük hissedarı olduğu Fortis Bank Türkiye Türkiye Ekonomi Bankası ile birleştiğinden en büyük hissedar payına sahip olmuştur. BNP Paribas günümüzde 87 ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir.Dünya’da ki 100 büyük şirketin 80 tanesi BNP Paribas müşterisi olduğundan Teb bankasının dünyaya açılım sürecini olumlu yönde etkilemektedir. BNP Paribas güçlü olduğu ve Türk müteşebbislerin yoğun olarak faaliyet gösterdiği  ülkelerde Türk masaları kurarak dünya finansa sektöründe Türkiye Ekonomi Bankasının adını güçlendirmektedir.

Türkiye Ekonomik Bankası günümüzde kurumsal bankacılık, KOBİ bankacılığı, bireysel bankacılık, özel bankacılık ve hazine ve sermaye piyasaları ürün ve hizmetlerini de içeren tüm temel bankacılık alanlarında faaliyetlerini güven ilkesi ile sürdürmektedir.500’ün üzerinde şubesi ve 5 milyonun üzerinde müşterisi bulunan Türkiye Ekonomi bankası Türkiye’nin 10. Büyük bankasıdır.

Türkiye Ekonomi Bankasının %55’lik hissesi Teb Holding AŞ. bünyesinde , %23,5’lik hissesi BNP Paribas Grubu şirketlerinden biri olan BNPP Yatırımlar Holding AŞ.bünyesinde ,%21,2’lik hissesi BNP Paribas Fortis Yatırımlar Holding AŞ bünyesinde , %0,24’lük hissesi BNP Paribas SA. bünyesinde ,%0,02’lik hissesi ise Kocaeli Ticaret odasında bulunmaktadır.

 

En büyük hissedar olarak bulunan Teb Holding AŞ.’nin  %50 hissesi Çolakoğlu Grup’ta , %50 hissesi ile BNP Paribas’a aittir.Bu bilgiye göre BNP Paribas Türkiye Ekonomi bankasının %22,5 ‘luk hissesine ana hissedar olarak sahip olmaktadır. Türkiye Ekonomi Bankasının diğer hisse dağılımları ile beraber %67,4’lük hisse payı BNP Paribas bünyesindedir.Bu durumda Türkiye Ekonomi Bankasının sahibinin dünyanın en büyük finans devi BNP Paribas’tır.

Bir önceki yazımız olan Halk Bankası Kimin? başlıklı makalemizde halkbank kimin ve halkbankın sahibi kim hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ