Tefeci Arıyorum Yasal mı?

Bankalarla sorun yaşayıp kredi notu düşüş gösteren kişiler acil nakit ihtiyacı içine girdiklerinde kedilerine bu finansmanı sağlayacak kişi ve kurumlarla irtibata geçmek ister. Bu bazen eş dost, akraba gibi kişisel yakınlık içinde olduğumuz kimseler ile nakit para verme işini meslek haline getirmiş olan ve tefeci olarak bilinen kişiler olacaktır.

Tefecilik, bizim kanunlarımıza göre suç olarak kabul edilen bir iştir. Burada suçlu kabul edilen kişi faiz karşılığı bu parayı veren kişidir. Alan kişinin hukuken herhangi bir ceza alma durumu yoktur.

Tefecilere verilecek cezanın içeriği nedir?

Türk ceza kanunu hükümlerin göre 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak olan tefeciler bunu 5.000 güne kadar adli para cezası şeklinde de ödeyebilmektedir. Mahkemede hakimin konu hakkında takdir yetkisinin olduğu da bilinmelidir.

Kredi tahsisi tefeciliğe girer mi?

Finansal kiralama,factoring,finansman şirketleri tarafından verilen krediler tefecilik olarak değerlendirilmez. Bu kuruluşlar kendileri için belirlenen kanunlar dahilinde yasal olarak belirli bir faizle kredi verirler. Tefeciler bazen de bankalardan aldıkları pos cihazlarıyla kişilerin kredi kartlarına ürün satışı yapmış gibi göstermekte karşılığında ise daha düşük meblağlı para vermektedir Yani,300 lira para verip karşılığında karttan 500 lira çekmektedirler. Bu da ödünç para ilişkisine girdiğinden satıcı açısından cezaya tabidir.

Tefeciliği suç yapan nedir?

Tefeciler üzerinde bir kamu gücü olmadan faizle para veren ve verdiği kişinin bu borcu ödeyememesi halinde kişinin  güçlü bir borç yükü altında kalmasına neden olan kişilerdir. Bu durumda devlet izni, bilgisi ve denetimi olmadan kendi keyfiyetiyle hareket eden bu kişileri hapis ve adli para cezası ile cezalandırmaktadır

Senet kırdırma tefeciliğe girer mi?

Vadesi gelmemiş bono gibi kıymetli evraklar acil nakit ihtiyacı doğduğunda senet kırdırma olarak bilinen bir işlemle tefecilere kırdırılabilir. Senetin üzerinde yazan meblağdan daha düşük bir değer üzerinden satış gerçekleşir. Burada satışa konu olan şey senet veya çek olup taraflar arasında oluşmuş bir alacak ve borç ilişkisi yoktur. Kazanca konu olan kıymetli bir evrağın satışı ve karşılığında alınan bir para sözkonusu. Bu da kanunlarda tefecilik olarak bilinip cezalandırılır. Parayı alan tarafa ceza uygulanmaz

Tefeci ile olan ilişki ödünç olarak verilen para ilişkisidir. Dolayısıyla para dışında kalan değerler buna konu olmaz. Döviz de bu para ilişkisine girerken altınla ilgili kabul görmüş bir görüş olmayıp Yargıtay’ın altını suç olarak görmediği bir kararı da vardır.

Tefeciden alınan paranın alan  açısından bir cezası yoktur. Verilecek olan ceza bu ödünç parayı veren kişiye olacaktır. Bu kişiye yönelik kamu davası kendiliğinden açılabilecek olup karşı taraf davacı olabilir. Davacı kişi açılan kamu davasına kabul edilmez.

Bir önceki yazımız olan Tefeciden Para Almak Doğru mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ