Tefeciden Para Almak Doğru mu?

Tefeciler, banka ve diğer finans kuruluşlarından alınamayan krediyi belirli bir faiz karşılığında veren illegal yapılardır. Buna sebep olan en önemli etken de kredi notunda ki negatif seyrin bankalardan kredi temin edilmesine engel olmasıdır. Acil nakit ihtiyacı içinde olan kişiler de bu finansmanı, nakdi kaynağı senet veya bankalardan aldıkları pos cihazı ile nakit çekim yaparak sağlayan tefecilerden temin eder.

Bankalarla olan ilişkilerin bozulmasının en büyük nedeni bu kurumlardan temin edilen kredi ve kredi kartlarına ait borçların süreleri içinde ödenmemesidir. Bazen bu durum öyle bir hal alır ki 3 dönem kuralı aşılır ve banka durumu yasal süreç başlatarak çözmeye çalışır. Bu da en son  borçlu kişinin taşınır ve taşınmaz malvarlıkları üzerinden haciz işlemi yürüterek halledilmeye çalışılır. Tüm bunlar kredi notunun yara almasına ve bankaların size karşı mesafeli bir tutum geliştirmelerine neden olur.

Tefecilerden para almanın olumsuz tarafları nelerdir ?

Tefeciler kendilerine başvuruda bulunanların genellikle bankalarla düzgün finansal ilişki içinde olmayan kişilerden oluştuğunu bilir. Bu durumu kendi lehine kullanabilmek için kullanılan paraya fahiş faiz talebinde bulunurlar. Ödemede gecikme olması halinde de anaparanın neredeyse on katına kadar gecikme faizi uygularlar. Bu durum faiz ödemesinden anapara ödemesine geçilemeyen bir durum ortaya çıkartır ki bu da ekonominizi alt üst etmeye yetecektir. Tefecilerden alınan ve ödemesinde sorun yaşadığınız borç banka kaynaklı olsaydı yeniden yapılandırma başvurusu ile gelir durumunuzla orantılı bir ödeme planı oluşturulabilirdi. Bu kişilerden sağlanan kaynaklarda ise böyle birşey yapılamaz. Yani bu parayı gerekirse tüm malvarlığınızı ortaya koyarak ödemek durumunda kalırsınız ki bunun da adı hacizdir

Tefecilerin devlete olan yükü nedir?

Legal yapılar olmadıkları için yaptıkları iş tamamen merdiven altı olup elde ettikleri gelirin vergisi de ödenmemektedir. Sonuçta kayıt altına alınmadığı için vergisi ödenmeyen gayri ahlaki gelir, toplumu aynı zamanda dengede tutan vergi mekanizmasını da devre dışı bırakır.

Tefecilerin kullandırdıkları kaynaklar karşılığında düzenledikleri senetler kırtasiyelerde herkesin alabileceği türden evraklardır. Bu kadar kolay erişilebilen ve kıymetli evraklar arasında kabul edilen senetler kötü niyetli olarak kabul edilecek olan tefeciler tarafından edinilerek ihtiyaç sahibi kişilere yüksek faizli borç senedi düzenlenmesi suretiyle kullanılmaktadır. Devletin tefecilerin bu açıktan faydalanarak elde ettikleri illegal rantı durdurmak için gerekli tedbirleri alması kayıt dışılığın önlenmesi açısından önemlidir.

Bir önceki yazımız olan İcraya Mal Beyanında Bulunmazsam Ne Olur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ