Tekstil Bank Kimin?

Yenilikçi banka vizyonu ile banka sektöründe butik hizmet anlayışı ile müşterilerin hızlı ve gelişime açık bir hizmet sunan Tekstil Bank’ın geçmişi sanıldığının aksine bazı özel banklara göre oldukça geçmişe dayanıyor.Tekstil Bank’ın tekstil sektöründe faaliyet gösteren Akın Şirket grubunun sahibi Rüştü Akın tarafından 1986 senesinde kuruldu.1956 senesinde kurulan Akın tekstil fabrikasının sahibi olan Rüştü Akın 40 tezgah ve 23 kişi ile kurduğu işletmesini kısa zamanda dış ticaretle geliştirerek günümüzün büyük bir tekstil firması olmasını sağladı.Akın Tekstil firmasının yanı sıra Akın  Holding ,Edip İplik Sanayi, Edpa Pazarlama., Edpa Kimya Sanayi,Akın Mensucat  ve yurt dışında bulunan diğer firmaları da kuran Rüştü Akın aynı zamanda İstanbul Tekstil Konfeksiyon İhracatçıları birliği başkanlığını yapmıştır.

Rüştü Akın’ın sahibi olduğu Tekstil Bank’ın %30 oranında ki hissesi  1992 senesinde 96 farklı tekstil kuruluşunun bir araya gelerek kurdukları GSD Dış Ticaret firmasına devredilmiştir.Bu devir işlemi ile beraber GSD Dış Ticaret A.Ş tekstil Bank’ın 2. Büyük hissedarı konumuna yükselmiştir.GSD Dış fTicaret firması 1996 senesinde holdingleşmiştir.2012 senesinde GSD Dış Ticaret  ihracat alanında ki faaliyetlerini değerlendirerek yeni faaliyet alanı belirlemiş ve ihracat alanında ki faaliyetlerini sonlandırarak gemi ve armatörlük yatırımlarına başlamıştır.Günümüz de GSD Holding armatörlük faaliyetlerini sürdürmektedir.

GSD Holding %30’lük paya sahip olmasının ardından süreç içinde hisse oranını %75,5’e kadar yükselterek en büyük hissedar konumuna gelmiştir.Diğer hisseleri ise  bu dönemde İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında halka açık olarak işlem görmüştür.

2006 senesinde yapılan sermaye artırımı ile bankanın sermayesi 300 milyon TL ‘ye yükselmiştir.

22 Mayıs 2015 tarihinde GSD Holdingin %75,5 oranında ki hisse payı  2014 senesinin Nisan ayından beri dünyanın en büyük bankası olarak bilinen Çin merkezli  ICBC bankasına tarafında 669 milyon TL’ye satın alınmıştır. Industrial and Commercial Bank of China  yani kısa olarak ICBC 1984 senesinde Çin’de kurulan kamu bankasıdır.İsmi Türkçe’ye Çin Endüstri ve Ticaret Bankası olarak çevrilen ICBC %34,7 hissesi Çin Hükümetine , %34,6 hissesi Çin Maliye Bakanlığına aittir.%24,3’lük hissesi ise diğer hissedarlarda bulunmaktadır.

2015 Eylül ayına göre 44 şubede 850 çalışanla hizmet veren Tekstil Bank’ın günümüzde ki hisse dağılımından %92,8’lik  pay dünyanın en büyük bankası olan Industrial and Commercial Bank of China’a aitken  %7,18’lik pay ise halka açık durumda İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem görmektedir.

Bir önceki yazımız olan Denizbank Kimin? başlıklı makalemizde denizban nereli, denizbank kimin ve denizbank sahibi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ