Terör Mağdurlarına Faizsiz Kredi

Hükümetin 2016 eylem olanı içinde yer alan uygulamalardan biri de doğal afetler ve terör nedeniyle mağduriyet yaşayan kimselere 0 faizli kredi kullanım imkanı verilmesidir. Özellikle doğu bölgelerinde yaşayan esnafın burada yaşanan olaylardan ötürü zarar görmesi devletin buna yönelik ekonomik tedbirler almasını gerektirmiştir. Kamu bankaları aracılığı ile verilecek olan bu kredi için faiz uygulaması yapılmayacaktır.

Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bu kanun ile 30.000 TL’ye kadar  faizsiz kredi verilebilecektir. Kamu bankalarından biri olan Halkbankası kanalı ile gerekli başvurular ve sonrasında ödemeler yapılacaktır. Bu kredinin hükümetin eylem planı içine yer alması esnafın parasal olarak gerçekleşen kaybının  hükümet eliyle kaynak temin ederek telafi edilmesi şeklinde olmuştur.

Bu kredinin daha önce verilen kredilerden farkı nedir?

Bu kredi de daha önceki kredilerde konulan  bazı şartlar kaldırılmış böylelikle krediye erişim basitleştirilmiştir. Örneğin daha önce kosgeb kredisini kullanan bir esnaf böyle bir krediyi kullanma yönünde başvuruda bulunamazdı. Fakat bu kredi için belirtilen şart kaldırılmış esnaf daha önce kosgeb kredisi almış olsa bile bu kredi için başvuruda bulunabilmektedir.

Esnafın hangi zararı bu kredi ile tazmin edilmektedir?

Esnafın mevcut zararı belgeleri ile ispatlaması şartıyla halk bankasına başvuruda bulunarak makine ve ekipman, her türlü teçhizat, demirbaş alımı ile işyerinin  yeniden yapılandırılmasına yönelik oluşabilecek her türlü gider bu kredinin konusu olabilir.

Vatandaşlar da bu krediden faydalanabilir mi?

Esnaflarda olduğu gibi terör neticesinde oluşan zararın belgelenebilmesi önemlidir ve bu zarar gerekli kurumlara belgelerle ispatlandıktan sonra vatandaşta bu krediden aynı şekilde istifade edebilir.

Hükümetin terörden dolayı zarar gören kimselere yönelik başlattığı bu eylem planı dahilinde 30.000 TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı getirilmiş bu sayede oluşan maddi zararın bu kredi ile rahat bir şekilde karşılanması hedeflenmiştir .resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bu krediden faydalanmak isteyenler gerekli belgeleri temin ederek başvuruda bulunabilirler.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kadın Girişimci Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ