Tmsf zaman aşımı sorgulama

Bankalarda milyonlarca kişinin hesabı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kişiler bankalarda olan hesaplarını kapatmaktadır veya kullanmamaktadır. Kullanılmayan hesaplarda ise belirli miktarlarda paralar olabilmektedir. Banka hesabında parasını unutan kişiler bu paralarını artık bankalardan çekebilmektedir. Tmsf zaman aşımı sorgulama işlemi sayesinde sizlerde bankalarda paranızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Son birkaç yıldır yetkililer tarafından yapılan çalışmalar sonrasında insanların bankalarda unuttukları paraları alma imkanı doğmuştur. Bu durum neticesinde bankalarda paralarını unutanlar sorgulama yaparak hesabında para unutup unutmadığını öğrenebilmektedir. En az 180 gün herhangi bir hareketin olmadığı hesaplar zaman aşımına uğrayan hesaplardır. Bankalar bu hesapları kapatmazlar. Ayrıca bankalar müşterilerine hesaplarında para olduğunu da hatırlatmamaktadır. Bu durumda önceden parasını yatırmış ancak parasını almamış kişilerin mevduatları bankalarda bekletilmektedir. Yapılan Tmsf zaman aşımı sorgulama işlemi sayesinde kişiler bankalarda para unutup unutmadıklarını öğrenebilmektedir.

Önceleri tek bir sayfadan Tmsf zaman aşımı sorgulama işlemi gerçekleştirilebiliyordu. Ancak çıkarılan yasa ile artık bu durum mümkün değil. Peki artık zaman aşımına uğrayan hesaplar nasıl sorgulanacak? Sorgulama işlemleri artık her bankada ayrı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Yapılan düzenlemeler sonrasında artık her banka bünyesinde bulunan zaman aşımına uğramış hesapları yayınlamak zorundadır. Bu duruma karşı bireylerin yapması gereken bankaların zaman aşımına uğrayan hesap listesini bulmasıdır.

Her banka zaman aşımına uğrayan hesap listesini web sitesinde yayınladır. Bu sayede kişiler önceden çalıştıkları bankaların web sitesini ziyaret ederek bankadaki hesaplarında para unutup unutmadığını sorgulayabilmektedir. Sorgulama işlemin bankaların web sitelerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi bankalar ile görüşerek de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için bankaların müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Bunun yanı sıra bankaların şubeleri ile de görüşerek zaman aşımına uğrayan hesabınızın olup olmadığını öğrenmeniz mümkün. Hızlı bir şekilde bir çok bankada sorgulama yapmak için bankaların web sitesini tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 

Güncelleme

 

5411 sayılı Bankacılık Kanununun zamanaşımına ilişkin 62’nci maddesinin uygulanmasına yönelik Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hazırlanarak, 01.11.2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”in 8 inci maddesi gereğince internet sitemizde ilan edilen zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi söz konusu madde gereği ilandan kaldırılmıştır.

Bir önceki yazımız olan TTNET  Fatura Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ