Trafik Sigortası Neleri Karşılar?

Önlem almak, gelmesi muhtemel felaketleri önlemek açısından kişiye güvence sağlayan, öngörülü bir hareket planıyla varlıkları koruma altına alan  adeta bir garanti belgesidir.

Türkiye’de  Kaza sonucu ölümlerin  büyük kısmını trafik kazaları oluştırmaktadır.Karayolları kanunu, kişileri araçların trafiğe çıkmadan yaptırmak zorunda oldukları trafik sigortası uygulamasını  zorunlu hale getirmiş ,kaza sonucu oluşabilecek ölüm,sakatlık,hastane masrafları gibi riskleri teminat altına almıştır. Bu sigorta türü kişinin kendisinde meydana gelen hasarları değil karşı tarafın hasarlarını veya hastane masraflarını,ölüm halinde yakınlarına yapılacak yardım, trafik sigortası kapsamındadır. Trafik sigortası kısaca 4 başlık altında toplanır ve bu başlık altında şekillenir. Bunlar;

 1. Maddi zararlar teminatı
 2. Sürekli sakatlık teminatı
 • Ölüm teminatı(destekten yoksun kalma)
 1. Sağlık giderleri teminatı

Bu dört unsurun içeriğinde neler var?

 • Trafik sigortası kazanın meydana gelmesi akabinde sigorta şirketini haberdar eder
 • Sigorta şirketi  karşı tarafın oluşan maddi hasarını tazmin eder.
 • Yaralanma varsa hastane masraflarını, vefat durumu sözkonusu ise cenaze masraflarını öder.
 • Vefat eden kişinin bakmakla mesul olduğu kişiler varsa talep gerçekleştiğinde belirtilen limitler dahilinde tazminat ödemesi yapar.
 • Trafik sigortalarında verilen teminatlar aynıdır fakat araç türlerine göre ödenecek limitler ise farklıdır.
 • Zorunlu trafik sigortasının kaza sayısı ile ilgili bir kısıtlaması olmayıp her maddi kaza için 29.000tl’ye kadar ödeme yapabilir.
 • İnsan taşımada kullanılan römorklar için poliçede ek bir sorumluluk sigortası yer alırsa trafik sigortası kapsamına dahil edilir.

Trafik sigortası olan aracın kazaya karıştığı olayda, karşı taraftaki yaralanma neticesinde tedavi sırasındaki tüm masraflar ile kişinin sürekli sakatlık belgesi almasına kadar geçecek olan süre ve sonrasında kişinin çalışma gücündeki azalma ile oluşacak giderler kapsama alınmıştır. Sağlık giderleri kapsamına protez organ giderleri ve tüm sağlık giderleri dahildir. Bu sigorta Türkiye sınırları içerisinde geçerliliği olan, araçların trafiğe çıkmadan yaptırmak zorunda oldukları bir sigortadır. Sigortasız trafiğe çıkıldığında trafikten men cezası yaptırımı uygulanır. Trafik sigortası bir yıl için geçerli olup sene dolduğunda yenilenmesi gereken bir sigorta çeşididir. Yıl içinde yapılmış kazalar bir sonraki senenin ödenecek primine yansıyacaktır.

Oluşabilecek muhtemel kazaları can ve mal kaybına neden olan sürücünün bu konuları garanti altına alan sigorta şirketi karşılayıp gerekli maddi manevi kayıpları belirtilmiş limitler dahilinde ödeyecektir.trafik sigortası mağdur tarafın zararını karşılama amacında olan zorunlu bir sigorta şeklidir.

 

Bir önceki yazımız olan Vakıfbank Çalışma Saatleri başlıklı makalemizde Vakıfbank Çağrı Merkezi Numarası ve Vakıfbank Hakkında Sıkça Sorulan Sorular hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ