Türkiye Finans BIC Kodu / Swift Kodu TAFKBTRIS

Anadolu finans ile family Finans’ın 2005 yılında birleşmesi BDDK’nin tescil kararıyla resmiyet kazanmış bankanın unvanı Türkiye finans a.ş olarak değiştirilmiştir. Türkiye finans ‘in oluşum süreci bu şekilde gerçekleşmiş olup Türkiye de katılım bankacılığının öncü isimlerinden biri halinde bulunmaktadır.

1977 yılından itibaren tüm dünyada uygulama alanı bulan uluslararası fon transferinin kısa ismi olan swift ile Türkiye finans bankası dünyanın her yerine döviz transferi yapabilmektedir. Bankanın transfer işlemlerinin yapılabilmesi için birtakım kıstasların yerine getirilmesi gerekir.

Türkiye finans kurumu döviz transfer şartları nelerdir?

  • Bankadan döviz transferinin yapılabilmesi için öncelikle döviz hesabının açılmış olması gerek.
  • Farklı döviz transferleri için hesap açılışının yapılmış olması gerekir.Bunu bankanın internet sitesinde yer alan hesaplar-hesap açılışı kısmından halledebilirsiniz
  • Bu hesaplara yönelik masraflar vadesiz hesaplardan karşılanmaktadır
  • Turizm, ulaştırma ,sigorta gibi hizmetler için 5000 dolardan fazla transfer gerçekleştirilemez.
  • Bankanın internet sitesi üzerinde yer alan swift izleme sekmesinden transferin durumu hakkında bilgi alınabilir

Banka müşterisi transferin gerçekleşmesi için karşı tarafa ait ad-soyad, adres bilgisi, swift kodu bilgisi, ıban numarası veya hesap numarası bilgisi gibi bilgilere ihtiyaç duyar. Iban Avrupa bölgesi ülkelerinde geçerli olan uluslararası bir hesap numarasıdır. Diğer dünya ülkeleri ile gerçekleştirilecek olan döviz transferlerinde hesap numarası bilgisine ihtiyacınız olacaktır. Swift uygulamasında 11 haneli olan standart bir kodlama sistemi bulunmaktadır.Bu,bankayı tanımlayan dört haneli kod numarası, iki haneden oluşan ülke kod numarası ve yine iki haneli yerel kod numarasıdır. Şube kodundan oluşan iki yada üç haneli bir alan daha bulunmaktadır. Türkiye’de bankalar 8 haneli kod numarasını kullanmakta 11 haneli kısmı tamamlayabilmek için de en sona x harfi konmaktadır. Türkiye finans bank’a ait olan kod numarası da TAFKBTRIS Olarak belirlenmiş ilk dört hane Türkiye Anadolu finans katılım bankacılığının baş harflerinden oluşturulmuştur. Bilindiği üzere bu banka finans bank’ı oluşturan iki bankadan biriydi. Diğer iki kodda yine ülke ve yerel kod numaralarından elde edilmiştir. Swift kodu ile ilgili bir sıkıntı yaşanırsa banka ve şehre ait bilgi ile de gerçekleştirilebilir.

Türkiye finans kurumu ülkede faaliyet gösteren katılım bankaları arasında önde gelen isimlerdendir. Banka ,müşterilerin döviz transferlerini hızlı bir şekilde yapıp takip edebilmeleri için internet sitesi üzerinde gerekli altyapıyı oluşturmuştur. Buradan işlem yapabilmek için döviz hesabı ve vadesiz hesap sahibi olmanız, bu hesaplar vasıtası ile de masraf kesintisi yapılarak transferlerinizin gerçekleşmesi gerekir. Hesap sahibi değilseniz yine site üzerinden hareket ederek hesap açtırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tekstilbank BIC Kodu / Swift Kodu TEKBTRIS başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ