Türkiye Posta Kodu Sorgulama

Türkiye posta kodu sorgulama ihtiyacı çeşitli durumlarda karşımıza çıkmaktadır. Posta kodu yapılacak gönderilerde adresin daha iyi bir şekilde bulunmasını kolaylaştıran bir sistemdir. Bu sistem sayesinde gönderilerde yazılan adreslerin hangi bölgeye ait olduğu hızlı bir şekilde bulunmaktadır. Böylelikle gönderilerinizin farklı adreslere gitme olasılığı daha da azalmış olacaktır.

Günümüzde kargoculuk sistemi oldukça gelişmiş bir durumdadır. Navigasyonlar, haritalar gibi bir çok işlevselle adresler kolay bir şekilde bulunmaktadır. Ancak bazı durumlarda Türkiye posta kodu sorgulama işleminin yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gibi durumları gerektiren bir çok durum vardır. Kredi kartınızın gelmesini istediğiniz adresi belirlerken, faturalarınızın gelmesini istediğiniz adresi belirlerken, bir gönderi yaparken veya bir gönderi alırken posta kodu sayesinde adreslerin daha rahat ve kolay bir şekilde bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Türkiye posta kodu sorgulama işlemini ise kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün. Genel olarak çoğu kişi bulunduğu yerin posta kodunu bilmezler. Bu nedenle de posta kodu sorgulaması yapma ihtiyacı duyarlar. Bu sorgulama işlemini ise internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Posta kodu sorgulama işlemi için http://postakodu.ptt.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir. Açılan sayfa PTT’nin posta kodu bulma sistemidir. Bu sistem sayesinde Türkiye’nin her yerindeki posta kodu bilgilerini sorgulayabilirsiniz. İşlemi gerçekleştirmek için bazı adımları atmanız gerekmektedir.

Öncelikle posta kodunu öğrenmek istediğiniz ili seçmelisiniz. Daha sonra ilçe bilgisini belirlemelisiniz. Karşınıza belirlediğiniz ilçedeki mahalleler çıkmaktadır. Mahalle tercihinizi de gerçekleştirdikten sonra alt kısımda posta kodu sizlere belirlenmektedir. Aynı şekilde eğer elinizde bir posta kodu varsa ve bu posta kodunun nereye ait olduğunu öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken posta kodu sorgulama yazan bölüme posta kodunu yazmaktır. Sorgula butonuna tıkladığınızda ise posta kodunun dahil olduğu mahalleler sizlere listelenecektir. Buradan incelemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Akbank Neo Borç ve Limit Sorgulama başlıklı makalemizde akbank neo borç sorgulama ve akbank neo limit sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ