Türkiyede Bulunan Yabancı Bankalar

Liberalizasyon sürecinin artış gösterdiği ülkemizde yabancı bankaların sayısı gün geçtikte artış göstermiştir. Türkiye de uluslar arası ticaretin artış gösterdiği günlerde yabancı sermeyeli bankalar ile sermeye hareketleri serbest bir hale getirilmiştir. Türkiye de yaklaşık olarak 15’e yakın yabancı sermayeli banka bulunmaktadır. Ülkemizde 1980 yılından bu yana kurulan yabancı sermayeli bankaların sayısına bakarsanız her sene nasıl bir rekabet ortamının oluştuğunu ve uluslar arası ticaretin ne durumda olduğunu kestirebilirsiniz.  Peki, siz bu yabancı sermayeli bankaların hangisi ile iletişim halindesiniz? İletişim halinde olduğunuz bankaların Türk bankası mı yoksa yabancı sermayeli banka olup olmadığını biliyor musunuz? Şimdi Türkiyede bulunan yabancı bankalara göz atalım.

Türkiyedeki Yabancı Banka Sektörü

Yerli bankaların yanında yabancı bankalara da yer açan Türkiye’de yaklaşık olarak 15’e yakın yabancı banka bulunmaktadır. Yabancı bankalar iki gruba ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi Türkiyede kurulmuş olan yabancı bankalar, ikincisi ise Türkiye de şubesi bulunan yabanı bankalardır. Şimdi bunların ikisine de yakından göz atalım.

Türkiyede Kurulmuş Olan Yabancı Bankalar

Türkiyede yaklaşık olarak 10 adet yabancı banka bulunmaktadır. Bu bankalar Türkiye Cumhuriyeti Devletinde kurulmuştur. Bu bankaları sayacak olursak Arap Türk Bankası, Merrill Lynch, Millennium Bank, HSCB Bank, ING Bank, Fortis Bank, Kuveyt Türk Bankası, Deutsche Bank, City Credits Bank olarak sıralayabiliriz. Bu bankalar Türkiyede kurulmuştur ve yerli- yabancı kişilerde dâhil olmak üzere milyonlarca müşteriye ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiyede Şubeleri Bulunan Yabancı Bankalar

Bazı yabancı bankalar Türkiye de kurulmamış sadece Türkiye de şube açmıştır. Türkiyede kurulan yabancı bankalar ile Türkiyede şubesi bulunan yabancı bankalar birbirine karıştırılmaktadır. Peki Türkiyede şubeleri bulunan yabancı bankalar hangileridir? Bu bankaları öğrendikten sonra iletişim kurduğunuz bankaların hangi gruba ait olduğunu anlayacaksınız.

  • ABN AMRO Bank N.V
  • WestLB AG
  • Banca di Roma S.P.A
  • Societe Generale
  • Bank Mellat
  • JP Morgan Chase Bank N. A
  • Habib Bank Limited

Bu bankalar Türkiye de milyonlarca yerli ve yabancı turiste hizmet vermektedir. Bu nedenle hala işlerliği devam etmektedir. Eğer sizde bu bankalardan birinden yararlanmak istiyorsanız internet üzerinden hangi bankanın hangi sektöre hizmet verdiğini görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Garanti Cepbank Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ