Ücretsiz EFT Yapmak Mümkün müdür?

  • 10 Aralık 2017
  • 518 kez görüntülendi.

Bankalar arası yapılacak para transferlerinde kullanılan yöntem olan EFT genellikle bankamatikler ya da mobil bankacılık ile gerçekleştirilir. Fakat bankaların çoğu bu işlem için herhangi bir anlaşma olmadıkça belirli bir yüzde olarak komisyon alır. Tam da bu noktada akıllara ücretsiz EFT yapmak mümkün müdür? Sorusu gelmekte ve birçok insan bu ücretleri ödemek istememektedir. EFT genellikle ticarette farklı iki banka arası para transferlerinde kullanılsa da günlük hayatta birçok insan tarafından zorunlu olarak kullanılmaktadır. EFT ile para gönderimlerinde mesai saatlerinde gönderilmesi çoğu banka tarafından zorunludur. Mesai saatleri dışı genellikle 17.00 sonrası veya hafta sonu olup bu zamanlarda yapılan ödemeler ilk iş başı olan tarihte hesaba geçecektir.

Ücretsiz EFT Nasıl Yapılır?

EFT ücreti vermek istemeyen ticari veya bireysel müşteriler çoğunlukla bankalara yönelirler fakat bankalarda da bu komisyon alınmaktadır. Oldukça yaygınlaşan mobil bankacılık, bankalardaki iş yoğunluğunu azaltmak ve müşterilerin işlemlerini kolaylaştırmak adına kullanımı özendirilen sistemdir ve çeşitli bankalar bu sistem ile ücretsiz EFT hizmeti sunmaktadır. Bu anlamda aslında bankanın da kazanımları çoktur.

Hangi Bankalar Ücretsiz EFT Konusunda Avantajlıdır?

Mobil uygulamalardan ücretsiz EFT olanağı sağlayan QNB Finans bank ürünü enpara bu alanda en popüler uygulamadır. Bu işlemin her zaman ücretsiz olacağını belirten firma sadece EFT değil fatura ödemeleri, havale gibi işlemlerde de komisyonsuz ödeme avantajı sunmaktadır. Yapı Kredi bankasının mobil hizmeti olan Nuvo uygulaması ile de ücretsiz olarak EFT işlemlerinizi ve birçok bankacılık işleminizi de kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Kuveyt Türk bankası da ”yeni nesil bankacılık” olarak müşterilerinin kullanımına sunduğu Senin Bankan uygulaması ile ücretsiz EFT kolaylığı sunmaktadır. Özellikle gençlerin avantajlı olarak kullanabildiği Garanti One uygulaması da EFT ücreti almıyor ve fatura ödemeleri, havale, vergi ödemeleri gibi konularda da ücretsiz olarak hizmet veriyor. Son olarak Akbank’ın hizmete sunduğu ve reklamlarda sıkça rastlanan Akbank Direkt uygulaması ücretsiz EFT yapabilme olanağı sağlıyor.

Ücretsiz EFT birçok kullanıcının ihtiyacı olan ve sıklıkla kullandığı yöntem olarak belirtilen banka uygulamalarıyla kolayla gerçekleştirilebilir. Bu soruna çözüm olan uygulamalar banka rekabeti açısından oldukça önemli olmakla beraber gelecekte de ücretsiz olarak karşımıza çıkacak.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası EFT İşlemleri başlıklı makalemizde EFT, Garanti Bankası ve Garanti Bankası EFT işlemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ