Vadeli Banka Hesabınızı Nasıl Dondurabilirsiniz?

Bir müşterinin herhangi bir bankada hesap açma işlemi kolay birkaç işlem adımı sonrasında gerçekleştirilir. Çünkü müşteri çekme anlamında bankalar her zaman rakipleriyle bir yarış içerisinde olurlar. Ancak açtığınız bir hesabı dondurma veya kapatma söz konusu olunca, hesap açtırırken gördüğünüz muameleyle karşılaşamazsınız. Bankalar bu konuda müşteri kaybetmemek adına karşınıza ya farklı ürünler getirir ya da hesabınızı dondurmanızı askıya almanızı gerektirecek işlem yükümlülükleri. Vadeli banka hesabınızı nasıl dondurabilirsiniz? İle hesap kapatma adımlarınızın kolay olması için belirli yöntemler bulabileceksiniz.

Banka Hesabı Komisyon Ücreti

Birçok bankada hesaba sahip olabilirsiniz ve kullanmadığınız veya gereksiz gördüğünüz hesapları dondurmak isteyebilirsiniz. Bankaların hesaplara uyguladıkları işletim ücretleri yükümlülüklerinden kurtulmak için banka hesabınızı askıya alma imkânınız bulunuyor.

2014 yılında getirilen bir kanun ile birlikte müşteriler bankalardaki hesaplarını büyük oranda kapatmışlardır. Bu kanuna göre, 180 günden daha uzun süre kullanılmayan kartlardan işletim ücreti alınacaktı. Bu durumda birçok insan bankalarda kullanmadıkları hesaplarını ya askıya almış ya da kapatma yöntemine başvurmuşlardır. İşletim ücreti aylık veya yıllık olarak kartlara uygulanıyor ve bu kanun hem bankacılık hizmetlerini, hem kredi kartlarını, hem de banka kartlarını kapsıyor. Bankaların bu durumda uyguladıkları işletim ücreti hizmete göre değişkenlik gösterebiliyor.

Banka Hesabınızı Dondurma Yolları

Banka hesabınızı belirli yollarla askıya alabiliyorsunuz. Bu yöntemlere göz atacak olursak;

  • Bankaya vereceğiniz bir hesap dondurma dilekçesi ile hesabı askıya alabilirsiniz. Eğer çalıştığınız bankada borç durumu, ödeme talimatları gibi işlemlerini mevcut değilse kapatma talebiniz hemen işleme alınacaktır.
  • Müşteri temsilcilikleri aracılığıyla çalıştığınız bankanın şubesine hesap dondurma işleminde başvurmanız gerekiyor. Müşteri temsilcileri bu talepte sizi yönlendirecek ve varsa yapılacak ödemelerinizi kapatmanız konusunda yardım sağlayacaklardır. Ancak bu durumda hesabı açtırdığınız şubeye başvuru yapmanız gerekiyor.
  • İnternet şubeciliği aracılığıyla bankanıza ulaşarak ve online hesap dondurma dilekçesi hazırlayarak bunu bankanıza yine internet üzerinden ulaştırabilirsiniz.
  • Bazı bankalar telefon bankacılığı aracılığıyla da hesap dondurma işlemi talebi alabiliyorlar. Talebinizi telefon bankacılığı üzerinden gerçekleştirdikten sonra, yine ya banka şubesinden veya internet bankacılığından dilekçenizi bankanıza ulaştırmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredisi Devir Edilebilir mi? başlıklı makalemizde Banka kredisi, Banka Kredisi Devir Edilebilir mi? ve Banka Kredisi Devir Etme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ