Vakıf Bankası Kimin?

Türkiye’de Ziraat Bankası ve Halk Bankası ile beraber 3. Kamu bankası olan Vakıf Bank 1954 senesinde kurulmuştur. Vakıf gelirlerinin ekonomik kalkınmadan etkin bir şekilde kullanılması  amacı ile kurulan Vakıf Bank çağdaş bankacılık yöntemleri ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Başvekil Adnan Menderes’in talimatları ile kurulan Vakıf Bank Türkiye’de sermaye çalışan ve şube sayısı ile 7. en büyük bankasıdır.Kuruluş tarihinde 50 milyon TL sermeye ile kurulan Vakıf Bank’ın hizmete başladığı tam tarih 11 ocak 1954 tarihidir. İşleyişini vakıf kültüründen alan Vakıf Bank kendisine emanet edilen varlıkların etkin bir şekilde gelir getirmek üzere yönetilmesi ve müşterilerine , topluma , hissedarlarına  ve çalışanlarına kattığı değerleri sürekli arttırması düsturu ile çalışmaktadır.

Ülke çapında 904 şubesi bulunan Vakıf Bank 14 binin üzerinde ki çalışana istihdam yaratmaktadır.Ayrıca VakıfBank’ın ABD New York ve Kuzey Irak Erbil şubelerinin yanı sıra bir de Bahreyn’de kıyı bankacılığı şubesi vardır. Ayrıca, Avusturya’da VakıfBank International AG (Viyana Şubesi ve Almanya’da Frankurt ve Köln Şubeleri), KKTC’de World Vakıf UBB. Ltd. ve Kıbrıs Vakıflar Bank. Ltd. olmak üzere yurt dışındaki bankalarda iştiraki bulunmaktadır. VakıfBank’ın yurt içi  iştirakleri arasında; Güneş Sigorta ,Vakıf Emeklilik ,Vakıf Finans Factoring Hizmetleri, Vakıf Finansal Kiralama, Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Vakıf B Tipi Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı., Vakıf Portföy Yönetimi, Vakıf Yatırım Menkul Değerler Vakıf Pazarlama , Taksim Otelcilik , Vakıf Enerji ve Madencilik ,Vakıf Gayrimenkul Değerleme yer almaktadır.

2005 senesinde operasyonel süreçlerini tek bir merkezde toplayan Vakıf Bank satış ve pazarlama alanına yönlendirdiği şubelerinde kaliteyi arttırarak işleyişine devam etmiştir.2009 senesinde burası sizin yeriniz ifadesi ile müşteri odaklılığını , 2011 yılında Halden anlayan banka ifadesi ile tüm bireylere yönelik olan hizmetlerini ortaya koyan Vakıf Bank yeni konseptleri ile müşteri ağını genişletmiştir.

Sosyal sorumluluk alanında da spora ve kültür sanata yatırım yaparak finans sektöründe ki önce kurumlar arasında yer almaktadır.

 

3.300’ün üzerinde ATM , 159 binin üzerinde pos cihazı ,900’ün üzerinde şube sayısı  ile iç ve dış ticaret finansmanı için öncü olan Vakıf Bankın hisseleri devlet içinde dağılım göstermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü  %43 , Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü  (2) %15,4, Vakıf Bank Yardımlaşma Sandığı vakfı %16,Mülhak ve Mazbut Varlıklar %0,17 ,Diğer Gerçek ve tüzel kişiler  %0,06 , halka açık hisse %25,2 olmak üzere hisse dağılımına sahip olan Vakıf Bank devlete ait bir bankadır.

Bir önceki yazımız olan Halk Bankası Kimin? başlıklı makalemizde halkbank kimin ve halkbankın sahibi kim hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ