Vekalet İptal Harcı Ne Kadar?

  • 22 Mayıs 2016
  • 7.766 kez görüntülendi.

Noterde hazırlanan vekaletnameler aradan geçen ssürede taraflar arasında yaşanan memnuniyetsizlikler nedeniyle bitme aşamasına gelerek daha önce yapılmış olan vekâletnamenin geçersizliğine neden olabilir .Vekaletnamenin iptali,vekaletnamenin hazırlanma aşamasında olduğu gibi yine noter vasıtası ile yapılacaktır.

Notetde yapılan iişlemler için çeşitli miktarlarda harç ücretleri belirlenmiş yine işlemlerin iptali için de harç bedelleri tayin edilmiştir.Vekalet,kişiye vekalet veren adına hareket etmek onun adına her türlü işlemi yapabişmee hakkını veren bir uygulamadır.Bu vekalet bazen kapsama alanı itibarı ile geniş tutularak yapılacak tüm işlemler için geçerli olurken ,bazıları ise dar kapsamlı olarak ele alınarak sınırları belirlenmiş işler için geçerli olabilmektedir.

Noter tarafından yapılan herbir işlem için alınan düzenleme ücreti ne kadardır?

Noterden yapılan işlemler arasında yer alan düzenleme işlemlerinde 134,33 lira tahsil edilmekte ,yine aynı işlemn iptali sözkonusuysa bu miktarın 3/1’lik kısmı alınmaktadır.Bu tutar noterde hazırlanan vekalet ve vekalet iptali işlemleri için de geçerli olacak miktardır.

Noter vasıtası ile yapılan işlemler için tahsil edilen diğer ücretler nelerdir?

Noterde yapılan diğer işlemler için; Noter Yazı ücreti, Çevirme ücreti, Karşılaştırma ücreti, Tescil ücreti, Emanetlerin saklanması ücreti, Defter Onaylama Ücreti gibi farklı türde ücretler bulunmakta haçlar kanununa göre gerekli olan tutar ilgili tutar noter tarafından tahsil edilmektedir.

Vekalet ücretlerinin hesaplanmasında nelere dikkat edilir?

Vekâletnamelerden alınan ücretlerin hesabında imza sayısı,imza birim sayı ücreti ile yapılacak işlemin türü gözönünde bulundurulur.notere yapılacak ödemeler harçlar kanunu kapsamında tahsil edilir ve bu miktar ödenen tutarın %30’lik kısmı kadardır. Daha önce standart olarak uygulanan bu ücret belirtilen türden hesaplamaların dahil edilmesi ile yapılır olmuştur.

Vekalet iptali genel veya özel vekaletnameler olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki vekaletnamede yaşanan birtakım sıkıntılı durumlardan ötürü ilgili işlem iptal pozisyonuna gelebilmektedir.Vekalet işlemi ve vekalet iptal işlemi noterden gerçekleştirilen işlemlerdir. Her iki işlem için de geçerli olan ücret haröllar kanunu kapsamında tahsil edilen ücretlrtdendir.iptal işkeemi vekalet veren tarafından noterde gerçekleştirildikten sonra karşı tarafa iptalin yapıldığı bildirilmeli ve ilgili kurumlara da gerekli bildirimlerin yapılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tarım Kredisi İçin Gerekli Evraklar başlıklı makalemizde Tarım kredisi ziraat bankası hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mehmet şerif çiftçi dedi ki:

    Çiftçi doğrudan gelir desteği için amcama kısmi vekalet vermiştım amcam artık uğraşmak istemediğini ve vekaletnamenın iptal etmemi istiyor bu konuda ne yapmam gerekiyor noterde olacaksa nekadar harç alınıyor teşekkürler.

BİR YORUM YAZ