Vergi Borcu Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi notu, kişilerin finansal aktivitelerinin başarısını ve gelecek dönemlerde ortaya çıkacak olan finansal seyir hakkında bilgi veren bir veridir. Notun ortaya çıkışında kredi ve kredi kartları elektrik,su,telefon ile karşılıksız çek, senetle ilgili geçmiş dönem kayıtları etkilidir. .Kredi notu kaydının Türkiye bankalar birliği çatısı altında kurulan risk merkezine alınmasıyla borçlara ilişkin yeni kararlar alınmış sigorta prim borçları ile vergi borçlarının da not seviyesine etki edeceği belirtilmiştir.

Merkezin Türkiye bankalar birliğine alınmasıyla birlikte kapsam genişlemiş ve anlatıldığı şekilde vergi borçları ile sgk borçları da eklenerek kapsam genişletilmiştir. Bilindiği gibi vergi ila borç kayıtları isteyen kişinin edinebileceği türden bilgiler değldir.Dolayısıyla kredi çin başvuruda bulunan kişinin vergi ve sgk borçlarının varlığının öğrenilebilmesi için ilgili bankaya izin vermesi gerekir.

Vergi borçları kredi notuna neden dahil edilmiştir?

Finansal performans kamu ve özel sektörde oluşan toplam borç üzerinden hesaplanmakta ,devlete karşı olan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi istikrarsız bir ekonomik yapının parçaları arasında sayılarak dahil edilmiştir. Neticede bankalardan alınan kredi veya kredi kartlarının gecikmiş ödemeleri nasıl kredi notuna negatif yansıyarak bir sonraki kredi onayını etkileyecek pozisyon geliyorsa gecikmiş veya ödenmemiş vergi ve sgk primleri de aynı etkiyi yapacak ve ödemeler konusunda ortada olan bozuk ekonomik yapıyı gösterecektir.

Vergi borçları ne zaman kredi notuna etki eder hale gelmiştir?

Merkez bankasının Kredi notu bilgilerini risk merkezine aktarmasıyla yeni bir dönem başlamış  fatura, kredi ve kredi kartı borcu, karşılıksız çek senet kayıtları yeni torba yasayla sgk ve vergi borçlarını da içine alan bir yapıya dönüştürülmüştür. Ulusal kalkınmanın önemli itici güçlerinden olan vergiler kişilerin ticari hayatları içinde büyük öneme sahip olan kredi notu içine dahil edilerek ödemelerde daha titiz bir yaklaşımın gerçekleşmesini sağlamışlardır.

Vergi borcunun kredi notu içine dahil edilişi ile vergi borcuna dair ödemesini yapmayıp dönem dönem çıkan mali aftan yararlanarak borcu sıfırlanan kişiler bu konuyu daha önemser hale gelmişlerdir. Neticede banka ve finans kuruluşları ile olan bağ kredi notu üzerinden sağlanmakta vergi borçlarının varlığı ise bunu baltalamaktadır. Kredi notu, kredi kayıt bürosu tarafından sürekli güncellenen ve son ekonomik durum hakkında bilgi veren bir değerlendirmedir. Vergi borçlarının da buraya dahil edilmesiyle %100 performans ölçümü yapılmakta ve gerçek durum tam olarak ortaya çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan E devlet şifresi ile kredi notu sorgulama olur mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ