Yanlış Hesaba Havale

Türkiye de ve Dünya da para yatırma işlemi oldukça farklı yollarla gerçekleştirilebilmektedir. Bu yollardan biri de bankaların gişeleri ve bankaların ATM’leridir.  Telefon bankacılığı ve internet bankacılığı aracılığıyla da hesaptan hesaba havale işlemi yapılabilmektedir.

Özellikle havale ve EFT işlemlerini gerçekleştirirken dikkatli olmamız gerekiyor. Aksi halde karşı tarafa yolladığımız paranın aynı şekilde bize geri gelmesi mümkün olmayabilmektedir. Yanlış hesaba gönderilen paralarla ilgili yaşanan endişeler sonucunda bankalara ve internet sitelerine oldukça yoğun soru sorulmaktadır. Eğer gönderdiğiniz miktar fazlaysa, karşı tarafın size geri dönüş yapmaması durumu var. Bu yüzden dikkati elden bırakmamak gerekiyor.

Yanlış Hesaba Yaptığınız Havale Para Nasıl Alınır?

  • Yanlış hesaba havale yaptınız ve endişelisiniz. Gönderdiğiniz para düşük miktarda da olabilir, yüksek miktarda da olabilir.
  • Ancak eğer yüksek bir miktarda parayı havale etmeye çalışıyorsanız oldukça şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz.
  • Bunun sebebi ise hemen hemen tüm bankaların bu tarz işlemlerde ikinci bir doğrulama adımını sizden istemesidir. İnternet bankacılığı ve telefon bankacılığı gibi adımlarla yolladığınız yüksek bakiyeli tutarlar karşı tarafın banka hesabına blokeli olarak geçiyor.
  • İşlemi yaptığınız dakikadan itibaren ilgili banka müşteri hizmetleri, hesap sahibini arayarak işlemin doğru olup olmadığını sormaktadır. Sizden teyit isteyerek ona göre işlem yapar.
  • Müşteriye ulaşamayan müşteri hizmetleri hesap sahibinin şube temsilcisine e-posta atmaktadır. Süreçle ilgili olarak gün içinde onay alınması istenmektedir.
  • Bu işlemler tamamen gönderilen tutarın doğruluğunu, yanlış hesaba geçmemesi için uygulanan mantıklı tekniklerdir.

Yanlış Hesaba Gönderilen Para Süreci Nasıl İşlemektedir?

  • Yanlış hesaba para gönderdiğiniz takdirde, durumun kurtarılmasının tamamen karşı tarafın insiyatifine bağlı olduğunu söylemek mümkün.
  • Normal şartlarda, parayı havale yaptığınız kişinin bankası havale parayı alan kişiyle irtibata geçmektedir. Bir müşteri talimatı almaya çalışarak durumu teyit etmeye çalışır.
  • Çünkü ortada müşteri talimatı olmadan para yanlışlıkla gelmiş olsa dahi tutarın geri iadesi söz konusu değildir. Eğer yolladığınız para yüksek tutarda ise ve bu tutarı geri vermek istemeyen biriyle karşı karşıyaysanız karşı tarafa ‘’ sebepsiz zenginleşme davası’’ açabilirsiniz.
  • Ancak unutmamanız gereken nokta yanlışlıkla havale yaptığınız hesabın sahibinin vefat etmesi durumunda parayı almanız asla mümkün değildir.

Bir önceki yazımız olan Odeabank Telefon Kredisi başlıklı makalemizde Odeabank Telefon Kredisi, Odeabank Vatan Bilgisayar Kredisi Nasıl Alınır? ve Odeabank ve Vatan Bilgisayar’ın Kredi Kampanyası hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ