Yapı Kredi 11 Red Ne Demek?

Marka tescili ile ilgili yapılan düzenlemeler neticesinde başvuruda bulunanların tüketicinin markalar arasında benzerliklerden ötürü karışıklık yaşayabileceğinden ötürü başvuru sahipleri yapı kredi 11 red’e maruz kalabilmektedirler. Eğer başvuruda bulunan kişiye red 11 denildiyse bunun sebebi 11.maddenin 1.fıkrasına aykırı hareket edilmesi kaynaklıdır.

Aslen kanun hükmünde kararname ile çıkartılan 556 sayılı kanunun 7. Maddesi marka tescilinin reddinde mutlak nedenler sayılmış olup belirtilen nitelikleri taşımayanların onayları verilmemektedir.

Marka onayları hangi kurum tarafından yapılmaktadır?

Marka onaylama ofisleri, markaların bilinirliliği ve hizmetleri arasındaki benzerliği de gözönünde bulundur ve bu markaları Atad’a sunarlar. Atad’in bu aşamada yapacağı uygulama markaların yasalara uygunluğunu araştırmak olacaktır. Burada gözönünde tutulacak husus tüketicinin kafa karışıklığına neden olacak benzerliklerin kanundaki düzenlemeside dikkate alınarak 11 red verilmesidir.

İkinci olarak taşıdığı anlam var midir? Varsa bu nasıl açıklanmaktadır ?

Genel anlamının dışında  bir de yapı kredi müşterilerinin kredi başvurularında kredi notu kaynaklı bir düşüş varsa müşteriye red 11 yanıtı verilecektir. ödenmemiş fatura, kredi kartlarına ait borcun asgari tutarının ödenmiş olması, ödemede gecikme yaşayarak icra ve haciz süreçlerine muhatap olmak bankalara yapılan kredi başvurusu sonrası red 11 cevabını almanıza neden olacaktır. Aynı şekilde yapı kredi bankasına yapılan kredi başvurularında tüm bu etmenlerin neden olduğu kredi notu düşüklüğü bankadan 11 red yanıtına neden olur. Bankanın 11 red cevabı yapılan kredi başvurusunun olumsuz yanıtının açıklaması anlamına gelmektedir. Yani 11 red nedeni ile geri çevrilen kredi başvurusu kredi notu düşüklüğü nedeni ile ortaya çıkmıştır ve durum 11 red ile gerekli açıklamalara muhatap olacaktır.

Yapı kredi red 11 taşıdığı iki farklı anlam ile ifade bulmaktadır. Biri marka tescili ile ilgili olan anlam, diğeri ise kişinin kredi notu düşüklüğüne neden olan sebeplerin bir araya gelerek oluşan durumdur .Yapı krediye yapılan kredi  başvurularında genel  kredi notu düşüklüğüne neden olan sebeplerin varlığı halinde kredi başvurusu olumsuz yanıt alarak red 11 olarak ifade bulacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kişisel Finans Yönetimi Hataları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ