Yapı Kredi Bankası Kimin?

Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olan ,gelişen bankacılık sektöründen öncü olarak yer alan Yapı Kredi  bankası 1944 senesinde ilk ulusal çaplı özel banka olarak hizmete başlamıştır. Türkiye’nin en büyük 4. Özel bankası olarak üstün kaliteli hizmeti veremeye devam etmektedir.

2006 senesinde Koçbank A.Ş ile birliktelik oluşumunu tamamlayan Yapı Kredi Bankası günümüzde bu iki dev kurumun tarihini ve ortak hedeflerini benimsemiştir.

Doğan Sigorta Kurucusu, 9. Dönem Manisa milletvekili olan , ekonomi komisyonu başkanlığı yapan Kazım Taşkent tarafından kurulan Yapı Kredi Bankası Çukurova Holding yönetiminde bulunduğu için varolan borçlar tarafından devlet tarafından el konularak Koç Finansal Hizmetler’e satılmıştır.Koç Holding 1926 senesinde Vehbi Koç tarafından kurulan Türkiye’nin ilk holdingidir.2003 yılında beri Vehbi Koç’un torunu Mustafa Koç tarafından yönetilmektedir. Koç holding Bünyesinde bulunan ve Yapı Kredi’nin satıldığı Koç Finansal Hizmetler A.Ş , Koç grubu ve İtalya’nın başkenti Roma’da kurulup 28 ülkede 19 milyon müşterisi bulunan UniCredit Group’un %50 , %50 olmak üzere hisselerinin bulunduğu bir kurumdur.

Parakende bankacılık , özel bankacılık i yatırım bankacılığı , kurumsal ve ticari bankacılık , varlık yönetimi  , portföy yönetimi  , finansal kiralama  alanlarında hizmetlerini devam ettiren Yapı Kredi bankası Hollanda Rusya ve Azerbaycan yurt dışı banka iştirakleri tarafındanda desteklenmekte ki banka müşterilerine edir. Sigortacılık alanında Allianz Yaşam ve Emeklilik iştiraki ile hizmet vermektedir. Türkiye’de 1.013 şube sayısı ve 19 binin üzerinde ki çalışan sayısı ile 10 milyonun üzerinde müşteriye şube , internet ve telefon bankacılığı üzerinden destek vermektedir.

Yapı Kredi Bankasının güncel hisse dağılımında %18,2 alanında ki kısmı halka açıktır.%81,8’lik hissesi ise Koç Finansal Hizmetlere aittir.Bu bilgiye göre Yapı Kredi  Bankasının %81,8’lik hissesinin %50’si Koç Gruba %50’si İtalyan Banka Kurumu UniCredit Group’a aittir.

Bir önceki yazımız olan Finansbank Kimin? başlıklı makalemizde Finansbank, Finansbank kim kurdu ve Finansbank kimin hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ